izmama

Македонија

Кривична пријава за велешанец осомничен за компјутерска измама

А1он
Кривична пријава за компјутерска измама ќе биде поднесена против 35-годишниот Т.А. од Велес, кај кој при претрес е најдена опрема користена за нелегални активности. Поради
Македонија

Кавадарчанец пријавил измама, платил за работа во Германија, а работа не добил

А1он
Кавадарчанец пријавил измама, платил околу 300 евра за да му обезбедат работа во Германија, а работа не добил. Оваа информација за МИА ја потврди Димитар
Македонија

Информатичко-форензичка лабораторија во УЈП

А1он
Управата за јавни приходи денеска ќе ја промовира информатичко-форензичката лабораторија, како значајна алатка за поефикасна превенција, откривање и санкционрирање на даночните затајувања и измами. Во неа
Македонија

11 тетовци обвинети за измама при наплати на штети од сообраќајки

А1он
СВР Тетово поднесе криивчна пријава против 11 лица од Тетово и околините села кои учествувале во местење на сообрќајни несреќи и незаконска исплата на оштета