izmama

Магазин

ВИДЕО: Поради лажење за коронавирус, му се закануваат пет години затвор

А1он
Еден млад човек е приведен од московската полиција за кривично дело – хулиганство, додека полицијата трага по неговите соучесници, бидејќи тие предизвикале паника во метрото
Магазин

Криптокралица: Како Бугарката којашто продаваше магла заработи милијарди и исчезна

А1он
Руја Игњатова се нарече себеси „криптокралица“. Им кажуваше на луѓето дека создала нова криптовалута да се натпреварува со биткоинот и ги убедуваше да инвестираат милијарди
Македонија

Полицијата одбила да прими пријави од измамени купувачи на „Хоме фактори“, никој не го бара газдата

Кристијан Ландов
Муштериите на „Хоме фактори“, кои останаа без производи и пари, се жалат дека нема каде да ја пријават измамата, но и штетата што им е
Македонија

ВИДЕО: Фирма измамила купувачи – им продале врати, па газдата избегал

Нарачале собни врати и оставиле аванс, а останале без производи и пари. Неколку муштерии на фирмата „Хоме фактори“ со месеци очекувале да им ги достават
Свет

Петнаесет години криела дека татко и е починат, земала 740.000 фунти пензија

А1он
Британката Етел МекГил (68) им украла на девизните обврзници 740.000 фунти (повеќе од 900.000 долари), убедувајќи ги властите дека нејзиниот починат татко е жив, објави
Свет

Поранешниот директор на Фолксваген обвинет за измама

А1он
Германските обвинители поднесоа обвиние против поранешниот директор на Фолксваген Мартин Винтеркорн и четири други лица за измама и други престапи поврзани со долгогодишните напори на
Македонија

Скопјанец измамил 18 граѓани – им ги купил колите преку неактивни фирми и не им ги платил

А1он
Во Кривичниот суд во Скопје со сведочење на двајца оштетени продолжи рочиштето за измама во предметот каде што биле измамени 18 граѓани кои ги продале
Македонија

Кривична пријава за велешанец осомничен за компјутерска измама

А1он
Кривична пријава за компјутерска измама ќе биде поднесена против 35-годишниот Т.А. од Велес, кај кој при претрес е најдена опрема користена за нелегални активности. Поради
Македонија

Кавадарчанец пријавил измама, платил за работа во Германија, а работа не добил

А1он
Кавадарчанец пријавил измама, платил околу 300 евра за да му обезбедат работа во Германија, а работа не добил. Оваа информација за МИА ја потврди Димитар