izmama

Македонија

Агенција за вработување: Се појавил обид за измама со програмата за самовработување

А1он
Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП МК) информираат дека се појавени случаи на обиди за измама
Македонија

Постигнати спогодби со тројца ресенчани обвинети за измама

А1он
По сеопфатна истражна постапка против четири лица од Ресен осомничени дека како соизвршители сториле продолжено кривично дело „измама“, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство Битола
Свет

САД истражуваат дали трејдери заработиле стотици милиони долари на шпекулации со цените на нафтата

А1он
Во САД се врши истрага дали трејдери поседувале информации за преговорите меѓу земјите извознички на нафта од ОПЕК+ заработиле стотици милиони долари во незаконски шпекулации
Македонија

Граѓаните цел на измами со пропуштен повик, кој ќе ги плати високите сметки

А1он
Корисниците на мобилна телефонија што евентуално „наседнале“ на последните измами со пропуштени повици и ќе добијат повисоки сметки треба да се обратат до операторите и
Македонија

Сомнителните повици на мобилен потекнувале од Литванија, Естонија и „Глобал Стар“

А1он
Пропуштените повици од непознати странски броеви регистрирани изутрината кај домашни корисници на мобилна телефонија најчесто потекнувале од Литванија, Естонија и сателитскиот операторот „Глобал Стар“, информира
Магазин

ВИДЕО: Поради лажење за коронавирус, му се закануваат пет години затвор

А1он
Еден млад човек е приведен од московската полиција за кривично дело – хулиганство, додека полицијата трага по неговите соучесници, бидејќи тие предизвикале паника во метрото
Магазин

Криптокралица: Како Бугарката којашто продаваше магла заработи милијарди и исчезна

А1он
Руја Игњатова се нарече себеси „криптокралица“. Им кажуваше на луѓето дека создала нова криптовалута да се натпреварува со биткоинот и ги убедуваше да инвестираат милијарди
Македонија

Полицијата одбила да прими пријави од измамени купувачи на „Хоме фактори“, никој не го бара газдата

Кристијан Ландов
Муштериите на „Хоме фактори“, кои останаа без производи и пари, се жалат дека нема каде да ја пријават измамата, но и штетата што им е
Македонија

ВИДЕО: Фирма измамила купувачи – им продале врати, па газдата избегал

Нарачале собни врати и оставиле аванс, а останале без производи и пари. Неколку муштерии на фирмата „Хоме фактори“ со месеци очекувале да им ги достават
Свет

Петнаесет години криела дека татко и е починат, земала 740.000 фунти пензија

А1он
Британката Етел МекГил (68) им украла на девизните обврзници 740.000 фунти (повеќе од 900.000 долари), убедувајќи ги властите дека нејзиниот починат татко е жив, објави