Во Кочани измамена 75-годишна жена за сума од околу 4.000 евра

Од:

Во Одделението за внатрешни работи Кочани, 75 – годишна жена од Кочани синоќа пријавила дека била измамена од едно лице, соопшти МВР.

Според пријавеното, лицето ѝ се јавило на телефон и ја довело во заблуда дека нејзиниот внук предизвикал сообраќајна несреќа во Германија и згазил лице – мигрант, а доколку сака да му помогне, треба да даде 60.000 евра.

-Како што е пријавено, подоцна пред нејзината куќа дошло едно лице на кое му дала 251.400 денари, наведуваат од МВР.

За настанот е запознаен јавен обвинител и се работи на негово расчистување.

Би можело да ве интересира

Измама од две евра се шири по социјалните мрежи

Маж од Тетово измамил жена за 732 евра

ОЈО: Лажна началничка измамила невработени ветувајќи им дека ќе им додели социјални станови

Припадничка на МВР земала 12.500 евра за наводно посредување за социјални станови

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Уапсени 13 лица – мрежа на измамници преку кол центри од Србија украле милион евра од Германци

Анита Петровска Рајковиќ

Осигурителна измама во Тетово: Лажен агент измамил познаник за 9.200 евра