izmama

Магазин

Американец се преправал дека е познат рапер, сега ќе лежи осум години затвор

А1он
53-годишниот Американец Вокер Вашингтон, од државата Џорџија, се преправал дека е еден од членовите на познатата рап група Ву Танг Клан, користејќи го тоа за
Македонија

Скопјанец зел „Мерцедес С350“ на проба, а потоа си го задржал без да плати

А1он
СВР Скопје поднесе кривична пријава против О.Ј.(42) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „затајување“, информираат од МВР. „Пријавениот се договорил
Македонија

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, се „покрил“ со 5.000 службени евра

А1он
23-годишен скопјанец вработен во обложувалница во Лисиче доби кривична пријава откако со клуч извадил пари од апарати за видео лотарија (ВЛТ) и ги вложил во
Македонија

Измамници од затвор земале брзи кредити на име на охриѓанец

А1он
Двајца затвореници од Штип и од Свети Николе успеале да подигнат неколку брзи кредити, користејќи ги податоците на охриѓанец, кои претходно ги дознале преку измама.
Македонија

На тетовец му го украле „Туарегот“, во измамата помогнала нотарска помошничка

А1он
38-годишен измамник од тетовското село Желино успеал да одземе автомобил за кој требало да изврши градежни работи, без да ги изврши работите. Вработена во нотарска
Македонија

Приведен агентот за недвижности кој продаде ист стан на повеќе купувачи

А1он
Агентот за недвижности кој со капар од 32 илјади евра оштети повеќе купувачи, утрово е лишен од слобода. Единицата за економски и компјутерски криминал, по
Свет

Во затвор почина Берни Медоф, организатор на една од најголемите финансиски измами во историјата

А1он
Организаторот на една од најголемите финансиски пирамиди во светот Бернард Медоф почина денеска во затвор на возраст од 82 години, соопштија американските медиуми. Медоф издржуваше
Македонија

Затвореник од Идризово по телефон се претставувал како газда и измамил вистински газди да му пуштат пари

А1он
Измамник од Скопје, кој е на издржување затворска казна во затворот Идризово, преку мобилен телефон на повеќе управители на фирми им се претставувал како и
Македонија

Велешанка украла картички од дедо ѝ, вадела пари без да му каже

А1он
32-годишна велешанка доби кривична пријава од полицијата, откако нејзините дедо и баба ја пријавиле дека ги зела картичките на дедото и подигнувала пари на банкомат,
Македонија

Измамник од Шишево продал изнајмен џип „БМВ“, a лажел дека му го зеле луѓе на кои им должи пари

А1он
43-годишен жител на скопското село Шишево доби кривична пријава откако сакал со измама да продаде џип „БМВ X5“, соопшти полицијата. „ОВР Дебар поднесе кривична пријава