probistip

Македонија

Англичани измамиле фирма од Пробиштип и „заработиле“ 425.653 евра

А1он
Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на сомнение за
Македонија

МВР поднесе кривична пријава против полициски службеник од Пробиштип

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против полицискиот
Македонија

Приведен тинејџер кој ограбил продавница во Пробиштип

А1он
Приведен е 19-годишник кој со закана кон вработената, ограбил сеф од продавница во Пробиштип, информираат од Министерството за внатрешни работи. „На 01.04.2022 во Пробиштип, полициски
Македонија

Педофил од Кратово силувал девојче од Пробиштип

А1он
Маж од Кратово силувал малолетно девојче, а случајот го пријавила мајката на жртвата, информираат од Министерството за внатрешни работи. „На 18.01.2022 во 18.00 часот 36-годишна
Македонија

(ВИДЕО) Спасовски: Во периодот на современ развој, Пробиштип забележа експанзија во речиси сите области

А1он
Премиерот Оливер Спасовски на сите рудари од познатиот рударски град Пробиштип им го честиташе Денот на рударите, но и верскиот празник Успение на Пресвета Богородица,
Македонија

Загинатиот на ридската трка во Пробиштип е долгогодишниот автомобилистички судија Кире Андреевски

А1он
Почина директорот на ридско-брзинската трка, која денеска се организираше во Пробиштип. Учесник во трката пред самиот финиш изгубил контрола над возилото и удрил во 62-годишниот
Македонија

Загина редар на трка со автомобили во Пробиштип

А1он
Редар го загубил животот на ридско-брзинска трка организирана денес во Пробиштип. Инцидентот се случил откако автомобил кој излетал од патеката удрил во редарот кој паднал
Македонија

„Гласен Текстилец“: Коронавирусот затвора конфекции, а работниците се отпуштаат од работа

А1он
Поради новите случаи на коронавирусот, една пробиштипска конфекција од вчера е затворена, а работниците се испратени на колективен годишен одмор, информира Кристина Ампева од НВО
Македонија

Интензивно се реконструира патниот правец од Пробиштип кон Крупиште

А1он
Интензивно се реконструира регионалниот пат од Пробиштип до Крупиште, кој е главната артерија за граѓаните на Пробиштип кон Штип, Кочани и граничниот премин со Бугарија