moknik

Македонија

Застарува предметот „Моќник“, обвинителство во завршен збор направи преквалификација на делото и за преостанатите тројца обвинети

А1он
Обвинителство во фаза на завршни зборови направил преквалификација на делата за преостанатите тројца обвинети за случајот „Моќник“, по што Основниот кривичен суд Скопје донесе пресуда
Македонија

Милошоски го спасија измените на кривичниот законик: Нема да одговара за злоупотреба на службена положба во „Моќник“

Орце Костов
Кај десет од обвинетите во предметот „Моќник“ во кој обвинети се и пратеникот Антонио Милошоски и неговиот татко, Јавниот обвинител изврши преквалификација на кривичното дело
Македонија

Главната расправа за „Моќник“, поради смртен случај, презакажана за 17 мај

А1он
Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека главната расправа за предметот „Моќник“ што требаше да се одржи денеска, се одложува поради смртен случај во семејството на
Македонија

Судењето за случајот „Моќник“ продолжува на 23 април

А1он
Продолжението на судењето за случајот „Моќник” е закажено за 23 април, откако на денешното рочиште обвинетите се произнесоа дека не го прифаќат обвинението поднесено против
Македонија

Обвинетите во случајот „Моќник“ го отфрлија обвинението и се изјаснија за невини

А1он
Обвинетите во случајот „Моќник” не го прифаќат обвинението поднесено против нив и не се чувствуват виновни за кривичните дела кој им се стават на товар.
Македонија

Обвинети во „Моќник“ разбираат македонски ама сакаат преводи за да го тестираат судството

Кристијан Ландов
Ново одлагање на рочиштето за случајот „Моќник“, кој досега, четири пати имаше обид да започне. По четири пати доаѓање на рочишта кои се одлагаа, обвинетиот
Македонија

Милошоски на судењето за „Моќник“: Не сум осудуван, не се води друга постапка против мене

Кристијан Ландов
Започна судењето за случајот „Моќник“, кое четири пати досега се одложуваше поради различни причини. Судијката Ленка Давидкова кажа дека се исполнети сите услови за одржување
Македонија

Коронавирусот го одложи првото рочиште за „Моќник“, Милошоски вели дека Обвинителството нема издржани докази

Кристијан Ландов
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, обвинет во случајот „Моќник“ кој се однесува на продажба на имот, во село Ижишта, сопственост на Македонски Брод, по првото