zloupotreba na sluzbena dolznost

Македонија

Помали казни за злоупотреба на службена должност бара Владата – се туркаат измени на Кривичниот законик со „европско знаме“

Владата до Собранието предложила измени на Кривичниот законик по скратена постапка со кои се предвидува намалување на затворските казни за злоупотребата на службената должност и
Македонија

Гранични полицајци ослободиле осуден криминалец, добија суспензии и кривични пријави

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против полициските службеници Г.В. и С.С. вработени во Регионалниот
Македонија

Кумановски општинари 13 години простувале долгови на фирми и граѓани, ја оштетиле општината за 700.000 евра

А1он
СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.П.(61) и Л.А.(59), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба
Македонија

Поднесенo обвинение против четири лица за злоупотреба на службена положба и овластување

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против четири лица на кои им се става на товар дека сториле кривично дело „злоупотреба на службена положба