zloupotreba na sluzbena dolznost

Македонија

Милошоски го спасија измените на кривичниот законик: Нема да одговара за злоупотреба на службена положба во „Моќник“

Орце Костов
Кај десет од обвинетите во предметот „Моќник“ во кој обвинети се и пратеникот Антонио Милошоски и неговиот татко, Јавниот обвинител изврши преквалификација на кривичното дело
Македонија

Вработен во општина Неготино украл 1600 евра од наплата на паркинг за време на панаѓур

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Неготино поднесе кривична пријава против М.Д. (41) од Неготино, поради постоење основи на сомневање дека извршил кривично дело
Македонија

Помали казни за злоупотреба на службена должност бара Владата – се туркаат измени на Кривичниот законик со „европско знаме“

Владата до Собранието предложила измени на Кривичниот законик по скратена постапка со кои се предвидува намалување на затворските казни за злоупотребата на службената должност и
Македонија

Гранични полицајци ослободиле осуден криминалец, добија суспензии и кривични пријави

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против полициските службеници Г.В. и С.С. вработени во Регионалниот
Македонија

Кумановски општинари 13 години простувале долгови на фирми и граѓани, ја оштетиле општината за 700.000 евра

А1он
СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.П.(61) и Л.А.(59), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба
Македонија

Поднесенo обвинение против четири лица за злоупотреба на службена положба и овластување

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против четири лица на кои им се става на товар дека сториле кривично дело „злоупотреба на службена положба