Поднесенo обвинение против четири лица за злоупотреба на службена положба и овластување

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против четири лица на кои им се става на товар дека сториле кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“ од член 353 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Обвинетите, вработени како службени лица во Агенцијата за катастар на недвижности Скопје, со искористување на својата службена положба и овластување и спротивно на одредбите од Законот за катастар на недвижности, склучиле договори за извршување консултантски услуги со Републичкиот геодетски завод Србија, велат од ОЈО.

Договорите, додаваат од Обвинителството, биле склучени на ист датум во декември 2016 година, во рамките на Проект за управување со недвижности, а врз основа на нив на обвинетите им биле исплаќани средства во текот на повеќе месеци во 2017 година. На овој начин, секој од обвинетите, во зависност од својот ангажман, за себе прибавил противправна имотна корист од поголема вредност – односно 1.000.541 денари, 763.031 денари, 753.072 денари и 930.378 денари соодветно.

 

Би можело да ве интересира

Палевски бегал во Турција истиот ден кога МВР ги приведе петмината осомничени за грабнување на Вања

Александар Тодески

Приведен скопјанец осомничен дека го возел Палевски до Бугарија, а потоа и во Турција

Александар Тодески

Покрената истрага за Палевски за да може да биде распишана потерницата, судија одобрил и притвор

Обвинителството бара 48 часовен притвор за таткото на Вања

Александар Тодески

Бугарското МВР нема податоци дека Палевски е кај нив: За него нема ниту меѓународна потерница

Приведено уште едно лице за убиството на Вања, двајца од осомничените не биле поврзани со случајот

Александар Тодески