Кумановски општинари 13 години простувале долгови на фирми и граѓани, ја оштетиле општината за 700.000 евра

Од:

СВР Куманово поднесе кривична пријава против З.П.(61) и Л.А.(59), двајцата од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Во периодот од 22.08.2005 до 19.09.2018, тие утврдиле и определиле за плаќање данок на имот кај 27.905 физички и 238 правни лица и комунална такса по основ на фирмарина кај 4.810 правни лица на подрачјето на Општина Куманово, а доспеаните износи не биле уплатени во законски предвидениот рок.

Пријавените, иако биле должни, не постапиле согласно одредбите од Законот за данок на имот и не спровеле постапка за присилна наплата, туку со неизвршување на својата службена должност и овластување дозволиле да поминат пет години од денот на доспевањето на даночните обврски, тие да застарат и да бидат отпишани како застарени и ненаплатени.

Со ова, двајцата вработени во кумановската локална самоуправа му нанеле штета на буџетот на Општина Куманово, по сите три основи во вкупен износ од 42.898.437 денари (698.000 евра), велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Пукање во центарот на Куманово, едно лице повредено

Полицијата уапси двајца разбојници од Куманово

Гори напуштена куќа во центарот на Куманово

Двајца повредени при судар на локомотива и комбе кај кумановско Лопате

(ВИДЕО) Ги натепале во 19:30 часот, пријавиле после полноќ: Детали за тепачката во Куманово

Александар Тодески

(ВИДЕО) Ноќна тепачка во Куманово: Боксови и влечење на среде улица

Александар Тодески