Гранични полицајци ослободиле осуден криминалец, добија суспензии и кривични пријави

Од:

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против полициските службеници Г.В. и С.С. вработени во Регионалниот центар за гранични работи Север, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување“ по член 353 став 1 од Кривичниот законик, соопшти МВР.

„Пријавените кривичното дело го сториле на начин што откако државјанин на Република Северна Македонија бил депортиран од страна на косовските власти на граничниот премин Долно Блаце, поради илегално преминување на државната граница, веднаш по извршеното примопредавање лицето го ослободиле од службените простории, без да ги извршат потребните проверки и службените процедури и притоа да утврдат дека депортираното лице се барало преку потерница за претходно сторено кривично дело. Против лицата е поведена постапка за утврдување на дисциплинска одговорност и истите се суспендирани од работните места“, додаваат од полицијата.

Би можело да ве интересира

Бугарското МВР нема податоци дека Палевски е кај нив: За него нема ниту меѓународна потерница

(ВИДЕО) Спасовски: Ја врзале Вања за рацете и нозете и ја ставиле во вреќа за спиење

Орце Костов

Фатени 5000 криминалци, запленета дрога од 400 милиони евра – дилерите на мета на МВР

Пиштол пронајден во двор во основно училиште во Тетово

74 малолетници исчезнале за три години – Македонија нема систем за брзо алармирање, помош се бара на Фејсбук

Анита Петровска Рајковиќ

Пунктовите за вадење лични документи утре и задутре ќе работат со полно работно време