avtopat

Македонија

Два милиони евра за косење трева на автопат со двајца работници – Кого директорот од ДУИ усреќи со тендерот за одржување

Орце Костов
Јавното претпријатие за државни патишта со кое раководи Ејуп Рустеми, кадар на ДУИ, ангажираше приватна фирма од Кичево која за сума од речиси 2,3 милиони
Македонија

Тројца повредени откако возило излета од автопатот Тетово – Скопје

А1он
Возач и двајца сопатници се повредени откако со возило излетале од автопатот Тетово – Скопје денеска околу 14.55 часот. Несреќата се случи на влезот пред
Македонија

Оглас за асистент на Артан Груби: 65.000 евра за негов помошник додека се гради коридор 8

Орце Костов
Кандидатот кој ќе биде избран за помошник на главниот и одговорен координатор на проектот, Артан Груби, ќе заработи прилично висока сума за канцелариската работа за
Македонија

Ковачевски: Да повторам и по четврти пат за еден ден, изборот на надзорот за автопатите е законски

Орце Костов
Откако Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори предмет по допрен глас за наводите за сомнителниот избор на надзорот за коридорите
Економија

Следниот месец треба да стартува изградбата автопатите на коридорите 8 и 10д

А1он
Конзорциумот „Бехтел и Енка“ на 22 април годинава треба да биде воведен во работа за изградба на автопатските делници Тетово-Гостивар (17,5 км) Гостивар – Букојчани
Економија

Бочварски најави асфалтен бум за 5 километри автопат кој се гради 3 години

Орце Костов
Граѓаните ќе возат по нови патишта речиси насекаде низ Македонија откако министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски најави одлична 2023 година во делот на
Македонија

Млада гевгеличанка повредена во сообраќајка на автопатот Демир Капија-Миравци

А1он
Дваесет и шестгодишната гевгеличанка Ц.М. била тешко повредена во сообраќајна несреќа што денеска се случила на релација Демир Капија-Миравци. Возилото со коешто управувала гевгеличанката удрило
Регион

(Видео) Музика и хор од 20.000 евра на свеченото отворање на првите 40 километри автопат во Црна Гора

Орце Костов
Првиот автопат во Црна Гора треба свечено да биде отворен утре на церемонија која ќе чини околу 20.000 евра. Делницата Смоковац-Матешево во должина од 41
Економија

Реконструкцијата на пет километри автопат кај Катланово наместо за две, ќе заврши за три години

Орце Костов
Реконструкцијата на делницата Катланово-Петровец која е дел од автопатот „Пријателство“ и од Коридорот 10 е во прекин шест месеци, а туристичката сезона и транзитирањето на