avtopat

Економија

Автопат до Охрид нема да има до Нова година: Бочварски кој ова го вети лани, не дава оставка

Орце Костов
Во декември 2022 година министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и премиерот Димитар Ковачевски на заеднички настан најавија асфалтен бум и отворање на автопатот
Економија

Одобрени урбанистичките проекти за патните делници Тетово-Гостивар и Гостивар-Букојчани

А1он
На денешната владина седница донесени се одлуки за одобрување на урбанистичките проекти за патните делници Тетово-Гостивар и Гостивар-Букојчани, кои се дел од Коридорот 8. –
Македонија

На распит во Обвинителство сите инволвирани во изборот на надзорот за автопатите на „Бехтел и Енка“

Орце Костов
Сите инволвирани лица во процесот на избор на компанијата „ИРД инженеринг“ која ќе го врши надзорот на изградбата на автопатите од страна на „Бехтел и
Македонија

До крај на октомври ќе се вози на десната лента на автопатот Катланово-Петровец

Орце Костов
Десната лента од автопатската делница Катланово – Петровец на Коридорот 10 ќе биде пуштена за сообраќај до крајот на овој месец. Асфалтерските работи се во
Македонија

Загина пензионер од Неготино на автопатот кај Катланово кој одел на протест во Скопје

А1он
Загина пензионер од Неготино на автопатот кон Скопје, кога пензионери застанале на пауза одејќи на протест во главниот град. Оваа информација ја потврди за МИА,
Македонија

Сообраќајка во тунелот пред Катланово, блокиран автопатот Велес-Скопје

А1он
Поради сообраќајна несреќа во тунелот пред Катланово во прекин е сообраќајот на автопатот Велес-Скопје, информираат од Центарот за управување со кризи (ЦУК). – Од ЈП
Македонија

(ВИДЕО) Асфалтен бум на Бочварски: Петте километри автопат кај Катланово се санираат три и пол години

Орце Костов
Точно една година помина откако Јавното претпријатие за државни патишта најави дека за делницата Петровец – Катланово ќе се избере нов изведувач кој ќе има
Македонија

Од утре изменет сообраќаен режим на делницата Демир Капија – Неготино поради градежни активности

А1он
АМСМ известува дека од утре почнуваат градежни активности на државен пат А1, делница Демир Капија – Неготино, за што ќе се изврши промена на режимот
Македонија

(ВИДЕО) Туроператорите и Пецаков бараат да се затвори влезот на Охрид од септември: Се сомневаат дека автопатот ќе се заврши за 45 дена

Орце Костов
Пренасочувањето на сообраќајот од Охрид кон Струга по стариот пат поради извршување на градежни работи на автопатот во изградба, како и целосното затворање на влезот
Економија

„Бехтел и Енка“ треба секој месец да гради по два километри автопат: Рустеми вети дека коридорите ќе се завршат за 55 месеци

Орце Костов
Јавното претпријатие за државни патишта, ЈПДП почна со активности на коридорот 8 кои, како што вели директорот Ејуп Рустеми овозможат „Бехтел и Енка“ да изгради