avtopat

Економија

Наместо казна, Кинезите добија уште една шанса од Владата да го довршат автопатот за Охрид

Орце Костов
Владата, на денешната седница, ја разгледа и усвои и Информацијата за Договорот за изградба на автопат А2, делница Кичево – Охрид. Потврдено е дека изградбата
Економија

Државата наплатила 62 милиони евра од патарини годинава, за три години приходот е двојно зголемен

Орце Костов
Со рекордно ниво на капитални инвестиции од 400 милиони евра и најголем приход од патарини досега – 62 милиони евра, што е 100 отсто зголемување
Регион

Автобус излета од автопатот Белград-Ниш, пет лица се пренесени во болница

А1он
Пет лица се пренесени во Универзитетскиот клинички центар во Ниш откако синоќа околу 23 часот на автопатот Белград-Ниш, кај селото Катун, автобус излетал од патот,
Македонија

Кинез кој работел на автопатот Кичево-Охрид оштетил кабел на „ЕВН“, корисници од Дебрца без струја

Орце Костов
СВР – Охрид поднесе кривична пријава против М.Ј.(56) од Народна Република Кина поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „уништување или оштетување на
Македонија

Бочварски: Кичево-Охрид ќе се заврши, но од извештајот на ревизијата зависи дали тоа ќе биде „Синоходро“

Орце Костов
До крајот на неделава министерот Благој Бочварски ќе го добие извештајот за ревизијата за автопатот Кичево – Охрид и од неговите резултати ќе зависи дали
Економија

Брзо се оттуѓува приватниот имот за „Бехтел и Енка“: 58 отсто од земјиштето е експроприрано

Орце Костов
До крајот на октомври на 58% од земјиштето на кое ќе минува трасата на коридорите 8 и 10Д била завршена експропријацијата, а остануваат уште 42%,
Македонија

Прекинат сообраќајот на автопатот Скопје-Велес поради одрони

А1он
АМСМ известува дека автопатот Скопје-Велес од 17 часот е комплетно затворен поради одрони на патот, каде што се случила и сообраќајна незгода поради истото, додека
Македонија

„Бехтел и Енка“ ќе минира близу ретки минерали на ураниум: Геолозите бараат заштита на природното наследство

Орце Костов
Во Прилеп се врши подготовка за масивни минирања во близина на селото Алинци во кое се наоѓа познато наоѓалиште за минерали „Црн Камен“ за потребите
Економија

Автопат до Охрид нема да има до Нова година: Бочварски кој ова го вети лани, не дава оставка

Орце Костов
Во декември 2022 година министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и премиерот Димитар Ковачевски на заеднички настан најавија асфалтен бум и отворање на автопатот
Економија

Одобрени урбанистичките проекти за патните делници Тетово-Гостивар и Гостивар-Букојчани

А1он
На денешната владина седница донесени се одлуки за одобрување на урбанистичките проекти за патните делници Тетово-Гостивар и Гостивар-Букојчани, кои се дел од Коридорот 8. –