pesaci

Македонија

142 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

А1он
Во текот на вчерашниот ден (26.08.2022) во периодот од 8 до 12 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република
Македонија

Тешко повредени двајца пешаци во Гостивар

А1он
Синоќа во 20.15 часот во Полициската станица Гостивар било пријавено дека на ул.„Мајор Чеде Филипоски“ во Гостивар, патничко возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, управувано
Македонија

204 санкционирани пешаци, најмногу за небезбедно преминување на улица

А1он
Министерството за внатрешни работи во текот на денешниот ден (10.08.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на целата држава денеска
Македонија

Полицијата казнувала пешаци што не користеле пешачки премини во Тетово и Гостивар

А1он
Полицијата денеска казнила неколку десетици граѓани во Тетово и Гостивар преминување улица надвор од пешачки премини. „На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово, денеска
Македонија

За еден ден санкциониран 31 пешак поради поминување коловоз вон пешачки премин и 8 поради поминување на црвено светло

А1он
Во текот на изминатот ден на подрачјето на Скопје се случиле вкупно седум сообраќајни незгоди од кои две сообраќајни незгоди со телесни повреди и пет
Македонија

РСБСП: Пешаците се активни учесници во сообраќајот кои треба да ги почитуваат сообраќајните правила

А1он
Пешаците како учесници во сообраќајот се најмалку казнувани и контролирани, а статистиките покажуваат дека годинава, заклучно со септември, повредени се 626 пешаци, а загинати 17