Регион

Вучиќ: Ме прислушкуваат година и пол, ова е државен удар

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ објави дека бил прислушкуван во период од 18 месеци. Тој ова го потврди во интервју за српскиот “Курир“. Вучиќ вели
Македонија

Поради дефект без парно е дел од населбата Водно

А1он
Поради дефект на дистрибутивната топловодна мрежа на улица Загребска, дел од потрошувачите во населбата Водно имаат прекин на испораката на топлинска енергија, соопштуваат од БЕГ.
Македонија

Во изминатото деноноќие во ковид центрите во Скопје се примени 19 пациенти

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 19 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 374 лица се лекуваат на
Македонија

Јанев: Општина Струмица ќе им помогне на оштетените во пожарот во „Глобал“

А1он
Тажна е сликата денеска, по пожарот кој ноќеска пред полноќ, избувна во трговскиот центар „Глобал“. Изгорени се повеќе трговски објекти и внатрешниот дел во којшто
Македонија

„Иницијатива 8“ – Османи им испрати понуда за соработка на Захариева и на Џачка

А1он
Забрзување на инфраструктурните, енергетските и комуникациските инвестициски проекти долж Коридорот осум, изградба на политичка платформа за унапредување на меѓусебна соработка, интензивирање на политичката, економската, безбедносната,
Македонија

Пожарникарите од Струмица, Радовиш, Кавадарци, Валандово и од Штип со 16 возила го гасеа пожарот во „Глобал“

А1он
Противпожарната единица во Струмица ги ангажаирала сите 38 пожарникари и шесте возила во обидот да се справи со пожарот кој го зафати трговскиот центар „Глобал“.
Македонија

Угостителите бараат од Владата помош за плати, субвенции, кредити и укинување на рестрикциите

А1он
Независната угостителска комора бара да биде вклучена во креирањето на новиот сет мерки од петтиот пакет кој го најави владата за финансиска помош и поддршка
Свет

Илјадници луѓе ја одбележаа годишнината од убиството на генералот Касим Сулејмани

А1он
Со импровизирана погребна поворка денеска во Ирак е одбележана првата годишнина од убиството на иранскиот начелник на Генералштабот, Касем Сулејмани, кој е убиен на 3