Џафери свика состанок на претседателството на Собранието

Од:

Во Собранието денеска претпладне на иницијатива на претседателот Талат Џафери ќе заседава парламентарното претседателство кое треба да разговара како ќе продолжи со работа законодавниот дом, по синоќешната седница која беше прекината, а петиот сет анткризни мерки не беше донесен.

На состанокот на претседателството на Собранието, согласно Законот ќе присуствуваат Џафери, двајцата потпретседатели Горан Мисовски и Фадил Зендели, како и генералниот секретар на Собранието Цветанка Иванова.

Џафери на вчерашната седница најави дека ќе побара карантин за Собранието бидејќи поради отсуство на неколкумина пратеници од владејачкото мнозинство поради Ковид-19 и други здравствени проблеми, како и одбивањето на опозоцијата да направи кворум за да се донесат законите од 32. седница. Не беа донесени ниту законите од петиот сет антикризни мерки, за кои опозицијата се изјасни дека ќе гласа.

Според информациите од Собранието, малку е веројатно дека ќе биде поддржана идејата на претседателот Џафери за воведување карантин, туку ќе се инсистира уште денеска да бидат донесени законите од петиот сет антикризни мерки, помош што ја очекуваат илјадници граѓани и стопанственици.

Би можело да ве интересира

Седници на собраниските комисии за политички систем и одбрана и безбедност

Ана Ололовска

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Ана Ололовска

Џафери: Покрај правото на употреба на јазикот, да се води сметка и за чување, промоција и развој на неговите стандарди

Ана Ололовска

Во Собранието продолженија на четири седници и заседание на две комисии

Ана Ололовска

Собранието донесе одлука за распишување конкурси за членови на советите на АВМУ и на МРТ

Шидер: Застојот во евроинтеграциите поради проблемот со Бугарија е во спротивност со европскиот дух