sputnik v

Свет

СЗО го пролонгира процесот на евалуација на руската вакцина Спутник В

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека поради војната меѓу Русија и Украина, процесот на евалуација на руската вакцина против коронавирус Спутник В е пролонгиран. Експертскиот
Регион

Можно производството на вакцината Спутник лајт во Србија

А1он
Директорот на рускиот истражувачки институт „Гамалеја“ Александар Гинцбург за денешната „Политика“ изјави дека се водат разговори за почеток на производство на вакцина против коронавирус „Спутник
Свет

Австралија одобри влез со вакцината Спутник V

А1он
Австралиското Министерство за внатрешни работи дозволи влез во земјата на странски државјани кои биле вакцинирани со руската вакцина „Спутник V“ против коронавирус, се вели во
Свет

Кремљ е уверен дека СЗО во следните месеци ќе ја признае вакцината Спутник

А1он
Кремљ е убеден дека СЗО ќе ја одобри руската вакцина пртоив Ковид-19, Спутник Б во следните неколку месеци изјави денеска портпаролот на Кремљ Дмиртиј Песков.
Свет

Путин изрази надеж дека СЗО наскоро ќе ја одобри Спутник В

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека Светската здравствена организација (СЗО) наскоро ќе ја одобри вакцината против коронавирусот Спутник В, велејќи дека овој потег е
Свет

Сијарто: Руската вакцина е најдобра, тоа го признаваат и западните експерти, но за тоа молчат

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто за Раша Тудеј изјави дека е „фрустриран“ од западните лидери. Како што вели, тие политички си поигруваат со
Свет

Јужна Африка засега нема да ја одобри руската вакцина „Спутник В“

А1он
Јужна Африка денеска соопшти дека засега нема да ја одобри руската антиковид вакцина „ Спутник В“ за итна употреба. Јужноафриканската агенција за лекови (Сахпра) соопшти
Свет

СЗО ја запре постапката за итно одбрување на Спутник В

А1он
Запрена е постапката за итно одобрување за употреба на руската вакцина Спутник В, соопшти денеска Светската здравствена организација. Постапката е запрена бидејќи недостасуваат одреден број
Свет

Лавров: Русија не украла формула на вакцината на Астра Зенека за да ја произведе Спутник В

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги демантираше тврдењата на британските медиуми дека руски шпиони го украле нацртот на британската вакцина на Астра Зенека, нагласувајќи
Свет

Вашингтон пост: Нема влез во САД за посетителите вакцинирани со руската вакцина Спутник В

А1он
САД планираат мерки и се подготвуваат да забранат влез за луѓето имунизирани со вакцини кои не се одобрени од Светската здравствена организација или од Администрацијата