sputnik v

Свет

Германски политичар повика да не се политизира одобрувањето на руската вакцина во ЕУ

А1он
Европската унија мора да има чисто научен пристап кон одобрувањето на руската вакцина „ Спутник V“, изјави денеска баварскиот премиер Маркус Зедер, зборувајќи во регионалниот
Регион

Бугарија им кажа „не“ на руските вакцини, Парламентот одби предлог да се набави „Спутник V“

А1он
По два часа расправа околу геополитиката и дали руската вакцина „Спутник V“ е најдобра или не, бугарскиот Парламент денеска не го одобри предлогот на опозициската
Македонија

Првата пратка вакцини Спутник V пристигнува во недела

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев соопшти дека најверојатно првите 3.000 вакцини Спутник V ќе пристигнат во земјава в недела. „Еве јас сега имам информација кога ќе стигнат
Свет

Спутник V не е дел од ЕУ стратегијата за вакцинирање

А1он
Портпаролот на Европска Комисија, Ерик Мамер денеска изјави дека тоа што руската вакцина против Ковид-19, Спутник V би можела да добие одобрување од Европската агенција
Свет

Русија најави дека до јуни може да обезбеди 50 милиони дози „Спутник V“ за ЕУ

А1он
Откако Европската агенција за лекови денеска соопшти дека почна со испитување на руската вакцина против Ковид-19 „Спутник V“ руските власти соопштија дека се подготвени до
Свет

Европската агенција за лекови почна експертиза за руската вакцина Спутник V

А1он
Европската агенција за лекови почна експертиза за руската вакцина против Ковид-19 „Спутник V“. ЕМА претходно беше обвинета за неуспешната набавка и дистрибуција на вакцини во
Свет

Руската вакцина ја разниша словачката влада – премиерот нарача „Спутник V“ без да ги праша партнерите

А1он
Словачката владејачка коалиција, која ја сочинуваат четири партии, ја зафати криза откако премиерот Игор Матович ги заобиколи коалициските партнери и нарача руски вакцини „Спутник V“против
Свет

Словачка одобри употреба на руската вакцина „Спутник V“

А1он
Словачкиот министер за здравство Марек Крајци изјави дека руската вакцина „Спутник V“ е одобрена за употреба во земјата до крајот на август. Вакцината ќе употребува
Свет

Русија: Немаме доволно вакцини за сите што сакаат да ги купат

А1он
Официјална Русија не остана должна никому за барањето за купување вакцини, но во моментов нема капацитети да се прифатат сите барања, изјави денеска портпаролот на
Свет

Чешка може да почне со употреба на руската вакцина и без одобрение на ЕМА

А1он
Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска изјави дека земјата може да започне со употреба на руската вакцина „Спутник V“ и без одобрение од Агенцијата за лекови