kovid vakcini

Свет

СЗО: Децата се во мал ризик, споделете ги вакцините преку КОВАКС

А1он
Децата и адолесцентите се во помал ризик од добивање на тежок облик на Ковид-19, соопшти денеска Светска здравствена организација, при тоа упатувајќи апел до државите
Македонија

Бугарија ќе донира вакцини против Ковид-19 за Македонија

А1он
Владата на Бугарија усвои нацрт договор за донација на вакцини против Ковид-19, произведени од Фајзер-Бионтек на Република Северна Македонија, јави бугарската новиснка агенција БТА. Тоа
Македонија

МЗ: Сите починати од Ковид минатата недела и 87,1% од новите случаи се невакцинирани

А1он
Министерството за здравство започнува со редовни анализи на неделно ниво, која секој петок ќе ја објавува во јавноста, а се однесува на процентот на вакцинирани
Македонија

МЗ: Зголемен интересот за вакцинација, вчера се аплицирани 15.574 вакцини

А1он
Во текот на вчерашниот ден е забележан значително зголемен интерес за вакцинација помеѓу граѓаните. Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во
Македонија

Бројот на активни ковид случаи достигна 1.268, најмногу во Тетово и Скопје

А1он
Бројот на заболени од Ковид-19 во државава секојдневно се зголемува. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, при направени 5.959 тестирања регистрирани се
Свет

Самит на Г-7: идната година донација од една милијарда вакцини против Ковид-19

А1он
Тридневниот самит на седумте најразвиени индустриски земји (Г-7) во Корнвол заврши со заедничката декларација во која се наведува дека Г-7 идната година ќе донира една
Македонија

(ИНТЕРВЈУ) Д-р Момировска: Младите побрзо создаваат антитела, а најбрзо имунитет се стекнува од вакцините „Фајзер“ и од „Спутник“

Мери Јордановска
Додека граѓаните чекаат пред лабораториите да проверуваат антитела за Ковид-19, а се уште остануваат голем број прашања поврзани со вакцинацијата кои остануваат непознаница, експертите на
Свет

ЕУ: Остануваме на целта дека до крајот на јули ќе биде вакцинирано 70 отсто од населението

А1он
На вториот ден од самитот на ЕУ, шефовите на држави и влади разговарале за Ковид-19, вакцинацијата и перспективите за враќање во нормала во ЕУ како
Македонија

Блумберг: Доколку продолжи со ова темпо на вакцинација, пандемијата во Македонија ќе заврши во 2031 година

Искра Манојлоска
Со досегашното темпо на вакцинација, Македонија ќе стекне колективен имунитет за 10 години, објави Блумберг. „Во Македонија, најновите податоци покажуваат дека во просек се дава
Македонија

Заев: Ниту еден од министрите нема примено вакцина, го чекаме својот ред

Мери Јордановска
Ниту еден министер во Владата нема примено вакцина против Ковид-19, вели премиерот Зоран Заев, а по објавените информации во јавноста дека дел од министрите веќе