blumberg

Економија

Русија досега врз Украина истрелала проектили вредни 7,5 милијарди долари објави Форбс

А1он
Руските сили испукале 1.300 проектили врз Украина, и тоа неа ја чини најмалку 7,5 милијарди долари, објави магазинот Форбс. Москва истрела 235 ракети „Калибар“ кон
Свет

Блумберг: ЕУ разгледува план за задолжување заради финансирање на одбраната и купување енергенси

А1он
Европската унија неделава би можела да го претстави планот за издавање заеднички обврзници, чиј износ би можел да биде огромен и би се искористил за
Свет

Блумберг: Европа годинава за енергија ќе потроши рекордни еден трилион долари

А1он
Европските земји во 2022 година за приоритетните енергетски ресурси ќе потрошат рекордни за последнава декада еден трилион долари, соопшти Блумберг, повикувајќи се на извештај на
Македонија

Блумберг: Доколку продолжи со ова темпо на вакцинација, пандемијата во Македонија ќе заврши во 2031 година

Искра Манојлоска
Со досегашното темпо на вакцинација, Македонија ќе стекне колективен имунитет за 10 години, објави Блумберг. „Во Македонија, најновите податоци покажуваат дека во просек се дава
Магазин

Илон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек во светот

А1он
Богатството на основачот на „СпејсЕкс“, Илон Маск, се зголемило до 188.5 милијарди долари, стои во најновиот Индекс на милијардери на „Блумберг“. Со ова, Маск го
Свет

Мајкл Блумберг донира 100 милиони долари во кампањата на Бајден на Флорида

А1он
Поранешниот градоначалник на Њујорк, Мајкл Блумберг, издвои најмалку 100 милиони долари за да му помогне на демократскиот кандидат Џозеф Бајден во претседателската кампања во клучната
Свет

Блумберг: Земјите со задолжителна вакцинација против туберкулоза имаат помалку случаи на Ковид-19

А1он
Научници од повеќе западни земји испитуваат дали вакцината против туберкулоза помага во борбата против коронавирус, бидејќи во земјите со задолжителна вакцинација против туберкулоза е забележана