МЗ: Сите починати од Ковид минатата недела и 87,1% од новите случаи се невакцинирани

Од:

Министерството за здравство започнува со редовни анализи на неделно ниво, која секој петок ќе ја објавува во јавноста, а се однесува на процентот на вакцинирани меѓу позитивните случаи и починатите од Ковид 19 во државата, информираат од МЗ.

Во оваа анализа за вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина.

„Во период 06.08 до 12.08.2021 на територија на државата 3497 граѓани се позитивни од тестирани, од кои 450 биле целосно вакцинирани, односно само 12,8%. Голем процент, дури 87,1% или 3047 граѓани од позитивните на Ковид 19 не биле вакцинирани. Смртноста кај невакцинираните е 100%, покажува анализата. Во период од една седмица на територија на државата починале 25 лица со Ковид 19, ниту еден од нив не бил вакциниран“, информираат од МЗ.

Министерството за здравство укажува на важноста на вакцинација, секоја вакцина која ја имаме на располагање е безбедна, ја намалува шансата од заболување, спречува тешка форма на болеста и штити од смртен исход. Министерството за здравство апелира граѓаните да се вакцинираат, само така ќе дојдеме до колективен имунитет и ќе спречиме ширење на мутации на СарсКов2.

Би можело да ве интересира

Финансиска стимулација за матичните лекари ако над 70 отсто од нивните пациенти се вакцинираат, една од новите мерки која ќе и биде предложена на Владата

Ана Ололовска

37-годишен пациент од Кавадарци почина од Ковид-19

Ана Ололовска

17 починати лица, 463 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Филипче: Се разгледуваат мерки кои нема да ги загрозуваат работните места на граѓаните

Мери Јордановска

Дури 69 отсто од заразените со Ковид-19 не биле вакцинирани, новиот сој Б.1.1.529 позаразен од претходните

Ана Ололовска

19 починати и 434 новозаразени од Ковид-19

А1он