Баздникин: Се работи на испораката на останатите количини на Спутник В

Од:

Амбасадорот на Русија, Сергеј Баздникин не го знае датум кога ќе пристигнат останатите вакцини Спутник В, но е убеден дека вакцинацијата на македонските граѓани ќе оди непречено и Договорот потпишан од страна на Рудскиот фонд за директни инвестиции и Министерството за здравство ќе биде испочитуван.

Баздникин при денешната посета на Штип посочи дека договорот е потпишан во март и дека во земјава веќе се испорачани 6000 дози.

-Договорот предвидува снабдување со 200000 дози на вакцината против корона вирусот Спутник В. Оваа количина која е потребна за вакцинирање на 100000 граѓани. До денес испорачани се 6000 дози, 3000 од секоја компонета. Во моментов се работи за испораката на останатите количини на препаратот. Сакам да ви кажам дека руската страна доследно ќе ги исполнува своите обврски од договорот и да обезбеди испорака на вакцините, во вашата земја, вели Баздникин.

Рускиот амбасадот истакна дека вакцината Спутник В е апсолутно безбедна, нејзината ефикасност е повеќе од 90 отсто, а за спречување на компликации од корона-вирусот е 100 отсто.

Би можело да ве интересира

Активни 18469 случаи на заразени со Ковид-19, министерот за здравство со апел за исклучителна внимателност

Ана Ололовска

Охриѓани по вакцинирање ќе одмораат со поглед на реклами од приватници оти салата се уредува со спонзорства

Маја Илиевска-Пачемска

47 починати од Ковид-19, забележани 627 нови случаи

Жарко Настоски

Се подготвуваат 28 вакцинални пунктови во салата „Билјанини извори“ во Охрид, наскоро ќе почне масовна имунизација

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 1641 пациент

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 68 пациенти

Ана Ололовска