Македонија

Приведен бегалец од затвор кој се барал со потерница за издржување казна од 10 години

А1он
Полицијата привела бегалец од затвор, кој се барал со потерница за издржување казна од 10 години. „Денеска полицијата на улицата Востаничка во Скопје го приведе
Македонија

(ВИДЕО) Заев на Парискиот мировен форум: Од сите нас зависи каков ќе биде светот по КОВИД-19

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев учествуваше на Парискиот форум за мир кој оваа година се одржува целосно во дигитален формат и
Македонија

Никола Тодоров за бугарски „Дневник“: Во македонско-бугарскиот спор има трета страна која поттикнува несогласувања

А1он
Македонско-бугарскиот проблем е прашање на длабока емоција и помеѓу Македонците и помеѓу Бугарите. Згора на тоа, и од двете страни на границата има политичари и
Македонија

Шахпаска: Ќе има исклучоци од правилото недела да биде неработен ден

А1он
Исклучоци од правилото недела да биде неработен ден секако дека треба да има, особено во поглед на дејностите што се од витално значење за функционирање
Македонија

Таблети за ученици од социјално загрозени семејства во Ресен

А1он
Учениците од социјално загрозени семејства кои наставата ја следат онлајн, денеска добија таблети од Општина Ресен. Градоначалникот Живко Гошаревски 15-те таблети, како и хигиенски средства
Македонија

Нема препораки за нови мерки, средба на Комисијата за заразни болести в понеделник

А1он
Комисијата за заразни болести денеска нема да издава препораки за нови рестрикции поврзани со заштитата од ширењето на коронавирусот, а следниот состанок ќе го одржи
Македонија

Собранието без услови за работа, шест пратеници од владејачкото мнозинство отсутни поради Ковид-19

А1он
Собранието денеска со 60 гласа „за“ и 62 присутни во салата, го усвои дневниот ред за 21-та седница. Но поради немање услови за работа, десетте
Македонија

Главната расправа за случајот „Меѓународен сојуз“ презакажана за 19 ноември

А1он
Основниот кривичен суд Скопје соопшти дека главната расправа за случајот „Меѓународен сојуз“ наместо утре, ќе се одржи на 19 ноември годинава. Причина за презакажувањето, според
Спорт

Игор Димовски добитник на наградата „13 Ноември“

А1он
Сојузот на спортови Скопје, традиционално, и годинава ја додели наградата 13 Ноември. На предлог на Комисијата и со одлука на Управниот одбор на Сојузот, наградата