Свет

Новартис: Не е ефикасен испитуваниот лек против Ковид-19

А1он
Швајцарската фармацевстка компанија Новартис денеска објави дека клиничките испитувања на лекот руксолитиниба не покажаа подобрување кај тешките случаи со Ковид-19. – Истражувањето во третата фаза
Македонија

НУК незадоволна од препораките на Комисијата за заразни болести

А1он
Ниту едно барање од Независната угостителска комора (НУК) не е прифатено на денешниот состанок на Комисијата за заразни болести на кој требаше да се дискутира
Македонија

Пендаровски: Нонсенс е дека нашата историја до 1945 била бугарска

А1он
Основа на нашиот идентитет е нашиот јазик, потоа историјата нагласува претседателот Стево Пендаровски во интервју за „ЕУобсервер“ и додава дека за јазикот и за идентитетот
Македонија

Во ковид центрите во Скопје има 505 пациенти, голем дел на кислородна поддршка

А1он
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 28 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 505 лица сомнителни и потврдени
Свет

Почна кампањата за вакцинација во САД, операцијата означена како „Денот Д“

А1он
Дистрибуцијата на вакцини во САД, кои приоритетните групи треба да ги добиваат од денеска е една од најкомплицираните логистички мисии во историјата на САД, која
Македонија

Откупот на тутунот продолжи, производителите повторно се жалат на нереална проценка

А1он
Откупот на тутунот продолжи утрово. Утре се очекува да бидат отворени сите пунктови. Но, производителите веќе се жалат на одредени нерегуларности при проценката поради што
Свет

Француската централна банка ја намали економската прогноза

А1он
Француската економија следната година ќе се опорави кога ќе бидат укинати ограничувањата воведени поради Ковид-19, но не така брзо како што претходно сеочекуваше, објави денеска