Ѓорѓија Сајкоски ќе го води изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори

Од:

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница го назначи генералниот секретар Ѓорѓија Сајкоски за претседател на Републичкиот изборен штаб за претстојните локални избори.

Како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ, извршниот комитет на седницата разговарал и за актуелната политичко-економска ситуација во државата, при што било потенцирано дека институциите се крахирани со изгубена доверба кај граѓаните.

Извршниот комитет донел заклучок да го поддржи настанот најавен на 25 април по повод, како што се наведува во соопштението, неправедно затворените уставобранители со драконски казни, кој не е нивна организација. Овој настан, како што соопштија од партијата, треба да помине во демократски и мирен чин. Притоа потенцираат дека се оградуваат од секакви инциденти доколку произлезат од „уфрлени провокатори на истиот настан“.

–Во Република Македонија владее непочитување на правото и заштита на криминалот од страна на власта, додека пак наместо криминалците, во затворите гнијат неправедно затворени граѓани. Извршниот комитет ја анализираше актуелната ситуација за справување со пандемијата, но и економските неуспеси на власта, како и бројните криминални афери, со што уште еднаш заклучи дека како никогаш до сега на Република Македонија и граѓаните потребна и е експертска Влада која ќе ја избави државата од кризата во која ја втурна СДСМ и власта, се вели во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ во најбрз можен рок бараат одговорност од власта за случајот „Мафија”.

Би можело да ве интересира

Трајанов и Милевски засега сами на изборите, малите партии калкулираат дали ќе излезат од коалициите

Габриела Димковиќ-Мишевска

Колариќ: Субвенционирањето на клима уреди од Град Скопје е измама

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Освен скандалозната набавка на скала, истата фирма набавува спортска опрема за министерството на Шекеринска

Катерина Павлова-Николовска

Петровска: ВМРО-ДПМНЕ да им се извини на граѓаните за тоа што го кочи Законот за Клинички центар

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заради Филипче и Заев вакцините доцнеа 5 месеци

Катерина Павлова-Николовска

Стојановска: ВМРО-ДПМНЕ е за нов Клинички центар, но со изготвен проект, а не со физибилити студија од 35 страни