Македонија

Почна отстранувањето на гранатите пронајдени под Тумбе кафе во Битола

А1он
Со камиони на македонската армија и со полициска и воена придружба денес од Битола почна евакуацијата на 12.600 пронајдени артилериски гранати кои во наредните период
Македонија

Дискусија за правото на самоопределување во Парламентот би била понижувачка

А1он
Ние немаме намера да деклкарираме позиции кои се јасно декларирани и во законите и во Уставот. Кога би отишле во Парламентот тоа да го потврдиме
Регион

ЕК: Вишокот вакцини сакаме да го поделиме со земјите од Западен Балкан

А1он
Европска комисија се залага вишокот вакцини против Ковид-19, набавени за земјите-членки на Европска Унија, да бидат поделени со државите од Западен Балкан, изјави портпаролот на
Свет

Можно е зголемување на рестриктивните мерки во Лондон

А1он
Британските власти се загрижени поради порастот на бројот на инфицирани лица со Ковид-19 во Лондон при тоа истакнувајќи оти најверојатно во следните денови во главниот
Свет

Нова мобилна апликација за состојбата со Ковид-19 во државите од ЕУ

А1он
Европската комисија денеска стартува со нова мобилна апликација која дава најнови информации за здравствената состојба во земјите членки на ЕУ, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија,
Спорт

САД го отстранија Судан од списокот на земји кои спонзорираат тероризaм

А1он
Администрацијата на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп денеска и формално го отстрани Судан од списокот на земји кои поддржуваа тероризам, соопшти американската Амбасада во
Македонија

Заев најави лидерска средба до крајот од годинава

А1он
Премиерот Зоран Заев најави дека до крајот на годинава ќе се одржи лидерска средба на која теми ќе бидат евроинтеграциите, ковид-кризата и други прашања од