Свет

Во Италија од почетокот на пандемијата регистрирани се над 80.000 смртни случаи

А1он
Во изминатите 24 часа во Италија регистрирани се 507 смртни случаи од последици од Ковид-19, и 15.000 новозаразени луѓе. Вкупниот број на починати од почетокот
Спорт

Македонија на ракометниот мундијал: Шведска прв предизвик за репрезентативците

А1он
Македонската ракометна репрезентација вечер од 20:30 часот ќе се сретне со Шведска во 1. коло од Г-групата на Светското првенство во Египет. Избраниците на селекторот
Македонија

Прекинато водоснабдувањето за дел од корисниците во Кисела Вода

А1он
Поради уличен дефект Ф-150 милиметри на улица „Чедомир Кантарџиев“ 3, без вода ќе бидат корисниците од оваа и дел од улицата „Наум Охридски“ во Општина
Свет

Аларм во СЗО: Итен состанок поради ширењето на новите видови коронавирус

А1он
Одборот за итни прашања на Светската здравствена организација ќе има итен состанок денеска, две седмици пред редовниот термин поради појавата на новите видови коронавирус. Одборот
Регион

Во Словенија рестиктивните мерки продолжени до 22 јануари

А1он
Поголемиот број постоечки епидемиолошки мерки, што се во сила речиси три месеци во Словенија, ќе бидат продолжени до 22 јануари, одлучи словенечката Влада. Единствена поголема
Свет

Во САД во последните 24 часа умреле 4.336 лица, убедливо најмногу од почетокот на пандемијата

А1он
Во изминатите 24 часа во САД се регистрирани 4.336 смртни случаи од коронавирус, што е најголем дневен биланс на смртни случаи откако лани беше прогласена
Магазин

Се бара повлекување на 158.000 автомобили на „Тесла“ поради дефект

А1он
Американските регулатори побараа од „Тесла“ да повлече 158.000 возила во САД поради дефект околу безбедноста. Властите нагласија дека дефектот е пронајден кај автомобилите на „Тесла
Свет

Лоша прогноза на директорот на една од компаниите кои произведуваат вакцина против Ковид-19

А1он
Стефан Бансел, извршниот директор на американската компанијата „Модерна“,која произведува вакцина против коронавирусот, вели дека САРС-КоВ-2 нема да оди никаде, дека ќе биде тука, меѓу нас.
Свет

Најбогатите земји ги добиваат вакцините против Ковид-19

А1он
Од почетокот на дистрибуцијата на вакцините низ светот за 36 дена досега се подадени околу 28 милиони дози од вакцините за коронавирус во 46, претежно
Свет

Кина регистрира најголем број новозаразени со Ковид-19 од март минатата година

А1он
Кина го регистрира најголемиот скок во бројот на нозозаразени во пандемијата со коронавирусот во изминатите десет месеци, бидејќи бројот на заразени со Ковид-19 лица во