reformi

Македонија

(ВИДЕО) Заев: Судиите да работат според совеста и законите, без прифаќање странични влијанија, од кого и да доаѓаат

А1он
Голема е одговорноста да се биде носител на правдата и да се биде праведен. Потребни се добри закони, потребно е почитување на законите од судската,
Македонија

ЗНМ: Медиумските реформи да се вратат во Планот за приоритетни реформи

А1он
Здружението на новинари на Македонија реагира на одлуката на Владата да ги избрише медиумските реформи од Планот за приоритетни реформи 18. Оттаму велат дека е
Македонија

Дескоска: Со реформите ќе ја зајакнеме независноста

Кристијан Ландов
Македонија нема да запре на патот на реформите. Тие не се само формално исполнување на стандардите за пристапување кон Европската унија, туку за доброто на
Македонија

Владата прифати дека треба да се формира група за реформи во безбедносно-разузнавачкиот систем

Владата на денешната седница ја прифати информацијата за потребата од формирање на меѓуресорска работна група којашто ќе предложи модел на реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем. Од владината
Македонија

(ВИДЕО) Богојески: Никола Груевски како лидер на ВМРО-ДПМНЕ е само во интерес на СДСМ

А1он
Иницијаторот за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Петар Богојески побара заминување на Никола Груевски од лидерската позиција зошто неговото останување ќе значи само корист за СДСМ. Тој
Македонија

(ВИДЕО) Итни реформски промашувања: Наредната влада ќе мора да ги имплементира реформските приоритети

А1он
Владата по 11 декември, без разлика кој ќе ја предводи мора да ги имплементира итните реформски приоритети кои се укажуваат во извештајот на Европската комисија,
Македонија

(ВИДЕО) Граѓанското општество со предлог: Експертска влада да спроведе реформи, а потоа избори

А1он
Група граѓански организации и експерти подготвија Предлог за итни демократски реформи кои имаат цел да ги вратат демократските стандарди и вредности во Македонија, враќајќи ја
Македонија

Коалицијата за Промени и Правда бара преговорите меѓу партиите да се водат пред камери

А1он
Коалицијата за промени и правда смета дека во процесот на преговори мора да се вклучат и другите релевантни политички партии, како и граѓанскиот сектор и