Свет

Анкета: Германија е најпочитуваната земја во светот

А1он
Германија е најпочитувана држава во светот трета година по ред во годишната студија за светското лидерство на „Галуп“. Далеку зад неа, во борба за второто
Македонија

Ангеловска: 300.000 платежни картички издадени до 25 јули

А1он
Министерката за финансии Нина Ангеловска на Фејсбук објави дека заклучно со 25 јули се издадени над 300.000 домашни платежни картички. – Сите приговори се обработени.
Спорт

Бонучи: Ова е мојата најубава титула со Јувентус, затоа што беше најтешка за освојување

А1он
Фудбалерот на Јувентус, Леонардо Бонучи изјави дека оваа сезона титулата во италијанскиот шампионат е најтешка за освојување од деветте последователни за клубот од Торино. Јувентус
Свет

Бразилски лекари го тужат претседателот Болсонаро во Хаг за небрежност при справувањето со пандемијата

А1он
Бразилски здравствени работници денеска побараа од Меѓународниот кривичен суд да покрене истрага за одговорот на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро на пандемијата на Ковид-19, за кој
Регион

Вучиќ: За три години нова пруга Белград-Ниш и возови што одат 200 км/ч

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави дека за три месеци ќе биде потпишан договор за изградба на брза пруга од Белград до Ниш, со која
Култура

Почнува втората фаза на конзерваторските работи во црквата „Пресвета Богородица“ во Лешочкиот манастир

А1он
Започнаа да се спроведуваат активности од втората фаза за заштитно-конзерваторските работи за ревитализација црквата Пресвета Богородица од 14 век што се во рамки на манастискиот
Економија

Туристички работници ќе го блокираат Скопје: Институциите се неми за нашите барања

А1он
Со мирен протестен марш низ центарот на Скопје, кој ќе се одржи во среда од 16:00 часот, туристичките работници ќе го изразат својот револт од
Македонија

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со евроамбасадорот Жбогар

А1он
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Александар Николоски и секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски денеска остварија средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија
Економија

Над 200.000 вработени во „Гугл“ ќе работат од дома до следното лето

А1он
Технолошкиот гигант „Гугл“ одлучи поголемиот дел од неговите 200.000 вработени да работат од дома до јули следната година. Извршниот директор Сундар Пичаи лично ја донесе