Македонија

Велешкото прваче не е единствено, откриени 139 невакцинирани и 398 делумно вакцинирани првачиња

Маја Илиевска-Пачемска
Со вонредни инспекциски надзори во училиштата во земјата биле откриени 139 невакцинирани првачиња и 398 делумно вакцинирани, дознава „А1он“. Државните санитарни и здравствени инспектори вонредните
Македонија

Директорот на велешкото училиште: Филипче и Адеми итно да најдат решение за невакцинираните првачиња

Маја Илиевска-Пачемска
Проблемот со невакцинираното прваче, кое втор ден не посетува настава, не е мој и на родителите, туку на министрите за образование и за здравство, ние
Македонија

Мајката на невакцинираното прваче од Велес: Се предавам, не го носам на училиште утре

Маја Илиевска-Пачемска
По инцидентот во четвртокот кога со полиција ги принудиле да си го земат детето, родителите на невакцинираното прваче од Велес, разочарани велат дека утре нема
Видео Македонија

ВИДЕО: „Визија Скопје“ покажа како би личел плоштадот во Скопје ако останеа дрвјата

Маја Илиевска-Пачемска
На плоштадот Македонија во Скопје викендов граѓаните имаа уникатна можност преку слики нацртани на тенка проѕирна пластика место на платно, да видат како би личел
Македонија

МВР: Полицијата била повикана во училиштето во Вeлес поради невообичаена фреквенција на возрасни граѓани

Маја Илиевска-Пачемска
По објавата на „А1он“ за инцидент во Велес кога невакцинирано прваче со полиција и инспектори утрово било извадено од училиште, Министерството за внатрешни работи испрати
Македонија

Инцидент во Велес, невакцинирано прваче утрово со полиција извадено од школо

Маја Илиевска-Пачемска
Полиција и просветни инспектори биле повикани утрово во основното училиште „Блаже Конески“ во Велес откако родители на невакцинирано прваче одбиле да си го земат детето
Македонија

Верушевски: Само Господ знае со што се располагаат Груевски, Грујовски и Бошкоски

Маја Илиевска-Пачемска
„Тројца луѓе по мое длабоко убедување се фокусот на креацијата на оваа документација. Тројцата се избегани од државата и врз база на таа документација добиваат
Видео Истражувања Македонија

ВИДЕО: Финансиски криминал и во Кинолошкиот сојуз, сомнителни патни трошоци, плаќања во кафеани и трошоци за гориво 

Маја Илиевска-Пачемска
Скандали со финансиски проневери го тресат и Кинолошкиот сојуз на Македонија. Членови на Сојузот со месеци пријавуваат сомневања за финансиски злоупотреби и бараат отчет за
Македонија

Таравари и официјално ќе побара барокната Градска куќа да биде центар за деца со посебни потреби

Предлогот барокната Градска куќа, место да оди на продажба, да се пренамени во центар за деца со посебни потреби, нема да остане само фејсбук-објава на
Македонија

И Битола и Транспорт се прогласија ненадлежни за споменикот на Евреите, донацијата стои во двор    

Маја Илиевска-Пачемска
Општина Битола извести дека е ненадлежна да му издаде одобрение на израелскиот амбасадор во Македонија, Дан Оријан, да постави споменик на Еврејските гробишта во Битола.