pronevera

Свет

Поранешниот премиер на Малезија во затвор поради проневера на милијарди долари

А1он
Поранешниот малезиски премиер Наџиб Разак (69) отиде во затвор на отслужување на 12-годишната затворска казна, откако Врховниот суд ја одби неговата жалба по пресудата. Разак
Македонија

Вработен во сервис за автомобили осомничен за злоупотреба на 912.570 денари

А1он
Поднесена е кривична пријава против И.П.(33), поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „фалсификување и уништување
Регион

Поранешен министер во Република Српска осомничен за голема проневера

А1он
Полицијата на Република Српска поднесе кривична пријава против Миленко Савановиќ, поранешниот министер за труд, под сомнение дека го оштетил своето министерство за повеќе од 670.000
Свет

Чешка: Полицијата бара премиерот Бабиш да се обвини за проневера на европски пари

А1он
Државното обвинителство на Чешка денеска соопшти дека од полицијата добило предлог за поднесување обвинение против премиерот Андреј Бабиш, откако го презеде досието поврзано со наводна
Македонија

Ќе се вештачат проневерите од 2,4 милиони евра во ФФМ

Маја Илиевска-Пачемска
Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција подготвува вештачење за проневерите во Фудбалската федерација на Македонија и сметководителката која со допишување нули на
Свет

Американец го проневерил државниот фонд за превенција од пандемијата за да купи Ламборџини

А1он
Жител на американската сојузна држава Флорида е обвинет за проневера на пари од фондот за помош на ранливите категории на лица во период на пандемија
Македонија

Ѓорѓиоски околу кривичните пријави за проневера: Ме измамија и ме искористија соработниците

А1он
Поранешниот претседател на ФФМ Илчо Ѓорѓиоски во допис до медиумите испратен како реакција на кривичните пријави за проневера на 2.4 милиони евра од Федерацијата, поднесени
Магазин

Канадски бизнисмен во судница: Запалив еден милион долари за да избегнам плаќање на мојата жена за детска издршка

А1он
Во судскиот претрес на Вишиот суд во Отава, Канада, минатата недела, Брус Меконвајл (55) кажа на судијата дека подигнал околу милион канадски долари во 25
Свет

Малезија ги обвинува директорите на Голдман Сакс за проневера

А1он
Малезија поднесе обвинение против 17 актуелни и поранешни директори на американската инвестициска банка Голдман сакс поради сомнение дека учествувале во проневери со вредност од неколку