stipska bolnica

Македонија

„Десет лопати за девет години“ – граѓанска акција за вечната изградба на клиничкиот центар во Штип

А1он
Во Текот на денешниот ден од група активисти беше спроведена активистичката акција „10 лопати за 9 години“. Акцијата е посветена на веќе вечната изградба на
Македонија

Се уште нема извештај како починала 41-годишната пациентка во Штипската болница, директорот повика да престанат нападите врз здравствените работници

Искра Манојлоска
Директорот на Штипската болница, Ален Георгиев, вели дека за случајот со починатата 41-годишна пациентка одговорите треба да се бараат во Санитарниот здравствен инспекторат, и повикува
Македонија

Нова комисија ќе испитува зошто 41- годишната жена молела за кислород пред да почине во штипската болница

Маја Илиевска-Пачемска
Нов вонреден надзор ќе се врши во штипската болница за случајот на 41 – годишната жена која пред да почине во болницата преку повици и
Македонија

Штипјанец сакал насилно да влезе на Инфективното одделение

А1он
Дваесет и деветгодишен штипјанец сакал насилно да влезе во болничката соба на Инфективното одделение, каде што од коронавирусот се лекувала негова роднина. Случајот со агресивното
Македонија

Лекари од Штип добиле по 322 денари од државата за борбата со коронавирусот

Маја Илиевска-Пачемска
Место 40 отсто од плата медицински лица од штипската болница на државните картички добиле по 322 денари како награда за петмесечната работа со пациенти заболени