„Десет лопати за девет години“ – граѓанска акција за вечната изградба на клиничкиот центар во Штип

Од:

Во Текот на денешниот ден од група активисти беше спроведена активистичката акција „10 лопати за 9 години“. Акцијата е посветена на веќе вечната изградба на новиот клинички центар во Штип.

Акцијата има за цел потсетување на надлежните за овој отворен проблем кој на преку 500 илјади граѓани од источниот и југоисточниот регион им го ускратова правото на квалитетна здравствена заштита.

На лопатите во вид на златни плакети се поставени следните пораки кои се директно поврзани со изградбата на болницата.

· Техничка документација за нова Клиничка болница –Штип од 2013 до 2015 година

· На 6 август 2015 година објавен тендерот за изградба на Клиничка болница-Штип

· Министерството за здравство на 7 август 2015 година во Скопје го презентира проектот за нова Клиничка болница-Штип

· 3 март 2016 Лопати за старт на новата Клиничка болница-Штип

· Ветување дадено на камен теленикот: Новата болница ќе биде готова за две години

· Болницата ја гради како главен изведувач„ Интракат“ од Грција, а под изведувач ГП „Бетон“-Штип

· 6 декември 2018 година пролонгирана изградбата на болницата за две години

· По две години

· 11 август 2020 Судски спор меѓу Интракат и ГП „Бетон“ ја стопира изградбата на болница

· 17 ноември 2021 Христијан Мицкоски во Топ Тема на Телма обелоденува за повлекување на Банката на Советот на Европа која беше финансиер на изградбата на Клиничка болница Штип.

· 18 ноември 2021 Министерството за здравство го потврдува повлекувањето на финансиерот за изградба на болницата

· 6 декември 2021 Нов скандал објавени поранешни градоначалници, административци, политичари добивале дебели хонорари за изградба на новата болница во Штип

· 4 март 2022 По шест години болницата изградена само 30 %

· До кога ќе редиме лопати и ќе чекаме останува да видиме.

Би можело да ве интересира

Приведен разбојник од Штип за издржување казна затвор од три години

Штипјанка во самоодбрана со нож го повредила вонбрачниот партнер

Горан Наумовски

Полицијата за четири часа во Штип откри дваесетина неисправни камиони

Горан Наумовски

Истрага против две лица во Штип за тешка сообраќајна несреќа со смртни последици

А1он

Претреси во Штип, пронајдени повеќе украдени предмети

А1он

Штипјанец фатен на дело додека крадел од двор на кафеана

А1он