Македонија

Стефанова ја објави шемата за затајување данок на Камчев и Јосифовиќ, за која признале вина и се спогодиле

А1он
Кривичниот суд ги прифатил спогодбите кои биле предлог на обвинителката Лиле Стефанова за случајот „Империја“. Од Обвинителството потврдија дека бизнисменот Јордан Орце Камчев прифатил дека
Македонија

(ВИДЕО) Јанакиески во „ТНТ“: Ако ме осудите по шести пат нема ништо да се смени, освен што Фијат ќе заработи пари од буџетот

А1он
Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески побара од судот за случајот ТНТ да донесе одбвателна пресуда. Тој рече: „Ве замолувам да ги цените доказите
Македонија

Предметот за „ТНТ“ застарил пред осум месеци, според правното мислење на министерот Тупанчески

А1он
Предметот „ТНТ“ за рушењето на објектот „Космос“ е целосно застарен. Ова произлегува од толкувањето на одредбите на Кривичниот законик, односно правното мислење кое го дал
Македонија

Се запленува имот на Сашо Мијалков за случајот „Империја“

А1он
Обвинителката Лиле Стефанова запленува имот на бизнисменот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков поради случајот „Империја“. Таа доставила шест барања за определување на привремена мерка
Македонија

Јанева: Не знам кога ме снимал Боки, јас снимката ја видов во Обвинителството

А1он
Тужената Катица Јанева од која бизнисменот бара да врати дел од 1.5 милиони евра, кажа дека нема врска со тие пари. Според неа, ниту во
Македонија

Мијалков се жали што е на „црна листа“ во САД: Верувам дека ќе ја корегираат одлуката

А1он
Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, смета дека одлуката на САД да се најде на „црната листа“ не е исправна. Според него, дезинформација е тврдењето на
Спорт

ВИДЕО: Еуфорија во центарот на Скопје за победата на Македонија

А1он
По победата на Македонија во дуелот со Италија, се слави низ скопските улици. Се пејат македонски патриотски песни, се вејат македонски знамиња. Прославата дојде спонтано,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Избегната трагедија во Дебар маало: Запалени контејнери во близина на зграда паркирани автомобили и згради

А1он
За малку е избегната трагедија во скопско Дебар маало, каде по третпат се палат исти контејнери. Овојпат, палењето се случи среде бел ден. Прво пристигна
Видео Македонија

ВИДЕО: Огромен пожар, горат далноводите спроти трафостаницата близу Пинтија

А1он
Далновидите спроти големата трафостаница близу Пинтија се во пламен. Огромен пожар избил, неколку минути пред да снема електрична енергија. Полиција го обезбедува просторот. Засега не
Македонија

Половина Скопје остана без струја

А1он
Десетина скопски општини останаа без струја. Аеродром, Кисела Вода, Карпош 1,2,3,4, Мичурин, Автокоманда, се само дел од местата каде граѓаните немаат електрична енергија. Во повеќе