Свет

ЕУ воведува нови санкции против Русија

А1он
Претставниците на ЕУ постигнаа нацрт-договор за нови санкции против Русија, вклучително и ограничување на цената на продажбата на руската нафта, изјавија седум европски дипломати за
Свет

Русите со беспилотни летала камикази нападнаа град на 80 километри јужно од Киев

А1он
Регионалниот гувернер на Киевската област Олексиј Кулеба објави дека Русите со беспилотни летала камикази го нападнале градот Била Церква, кој се наоѓа на 80 километри
Свет

Балистичка ракета се урна во Јужна Кореја

А1он
Неуспешно лансирање балистичка ракета предизвика паника во инаку мирен јужнокорејски град, откако проектилот паднал на земја и предизвикал голем оган, соопштија денеска официјални лица. Синоќа
Свет

Анкета: Рејтингот на Бајден забележа уште еден пад

А1он
Рејтингот на американскиот претседател Џо Бајден дополнително се намали оваа недела и е блиску до најниското ниво во неговиот мандат, покажува истражувањето на Ројтерс и
Свет

САД нема индиции дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје

А1он
Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска изјави дека САД немаат индиции дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје во војната со Украина. –