tiktok

Магазин

Полицијата уапси познат тиктокер за семејно насилство: Осомничен е дека ја нападнал својата партнерка

А1он
Познатиот српски тиктокер Марко Арсенијевиќ (22), како што пренесуваат тамошните медиуми, наводно бил уапсен поради семејно насилство. Тој, наводно, физички ја нападнал својата девојка, исто
Македонија

Фрицханд: Забраната на Тик-Ток ќе има краткорочен ефект, на децата треба да им се објаснува за да ја разберат причината

А1он
абраната краткорочно ќе даде некаков ефект, меѓутоа дури и властите да се решат на таков чекор, не можеме да останеме на тоа и да мислиме
Македонија

ТикТок анестезиологот Дервиши остана без лиценца

А1он
Судот на честа при Лекарската комора на на денешната седница донесе одлука за привремено одземање на лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист анестезиолог,
Македонија

Суспендиран од работа анестезиологот од Тетовската болница кој објавуваше снимки на „Тик-Ток“

А1он
Изразувам големо жалење што еден здравствен работник вака се однесувал и ќе направиме се за во иднина да не ни се случи вакво нешто, порача
Регион

Осум деца се повредени во опасниот предизвик на TikTok наречен „крвни пари“

А1он
Осум ученици од осмо одделение на Основното училиште „Десанка Максимовиќ“ во Теслиќ се повредени во предизвик што го затекнале на ТикТок. Предизвикот „крвни пари“ бара
Свет

Франција го забрани TikTok и други апликации на мобилните телефони на јавните службеници

А1он
Франција воведува забрана за користење на социјалната мрежа TikTok и други популарни апликации на мобилните телефони на јавните службеници поради несоодветна безбедност и заштита на
Свет

Директорот на TikTok ја бранеше апликацијата од обвинувањата пред американскиот Конгрес

А1он
Извршниот директор на TikTok денеска одговараше на тешки прашања на американските конгресмени кои бараат да се забрани кинеската социјална мрежа бидејќи ја сметаат за закана
Магазин

Белгија го забрани TikTok на официјалните владини мобилни телефони

А1он
Вработените во белгиската федерална влада повеќе нема да смеат да ја користат видео апликацијата TikTok, која е во сопственост на Кинезите, на нивните официјални мобилни
Магазин

Америка го „затвора“ ТикТок бидејќи Вашингтон се плаши од оваа социјална мрежа

А1он
Американските федерални агенции треба да се погрижат нивните уреди повеќе да ја немаат апликацијата „TikTok“ и имаат 30 дена да го сторат тоа, објави Канцеларијата
Свет

ЕУ и се закани на мрежата ТикТок со санкции за „содржините опасни по живот“

А1он
Претставници на Европската унија вчера и се заканија на социјалната мрежа ТикТок со далекусежни санкции затоа што дозволува ширење на штетна содржина. Европската комисија го