Македонија

Генчовска: Нема нов француски предлог, сè зависи од Скопје

Анита Петровска Рајковиќ
Бугарската министерка за надворешни работи во оставка, Теодора Генчовска вечерва за БГНЕС изјави дека нема нов француски предлог што се разликува од веќе одобрениот во
Видео Македонија СКЕН

Скен: Пишман Македонија – кажавме НЕ ама водиме тајни преговори со Бугарија

Анита Петровска Рајковиќ
Навидум го одбивме францускиот предлог ама тој се уште е во игра. По нашето „НЕ“ во Брисел сега се спушти топката и се смени реториката.
Македонија

Си нашол бугарска верзија за да мафташ – Димитров му врати на Османи

Анита Петровска Рајковиќ
Откако Османи го прозва екс Министерот Никола Димитров дека во негово време потпишал и се согласил на бугарскато гледање на Илинденското востание, и објави документи
Македонија

Османи удри по Димитров: Ти прифати Илинденското востание да се преименува во Илинден-Преображение

Никола Димитров, кој е гласен критичар против францускиот предлог, во пост денеска на Фејсбук остро ја прозва Владата велејќи „Итна реафирмација на македонските позиции! Очајот
Видео Македонија

Чаша во глава – во Собрание најмногу настрада пратеник од Алијанса

Анита Петровска Рајковиќ
Пратеникот на Алијанса за Албанците Елми Азири го извлече најдебелиот крај при денешната тепачка во Собранието. Како што се гледа на видеото, кога претседателот на
Видео Македонија СКЕН

Скен: Дволична Европа – сите ги тера на санкции, а таа наголемо купува руски гас и пак ќе мрзне оваа зима

Анита Петровска Рајковиќ
ЗИМАТА ДОАЃА – европските резерви на гас се полупразни. Ниту дволичноста на Европа која сите ги тера на санкции, а таа наголемо купува руски гас,
Македонија

Макрон не се откажува – Во следните часови ќе барам договор со „Северномакедонците“

Анита Петровска Рајковиќ
Претседателот на Франција, Емануел Макрон се надева дека сѐ уште е можен договор меѓу Скопје и Софија за преговарачката рамка. Макрон по Самиот на ЕУ
Видео Македонија СКЕН

Скен: НЕ за францускиот предлог со кој сите бугарски барања стануваат европски

Анита Петровска Рајковиќ
Ни ја скроија ли Французите капата – сите бугарски барања со најновиот предлог на Франција, стануваат европски. Дали е Македонија во шах-мат позиција или имаме
Видео Македонија СКЕН

Скен: Тепачка кој да ги троши парите – 13 години чекаме нов клинички и никако да го дочекаме

Анита Петровска Рајковиќ
Тепачката кој да ја собере славата а и потенцијално огромните провизии од изградбата на нов клинички центар во Скопје трае веќе 13 години. Ривалството веќе
Видео Македонија СКЕН

Скен: Дали ќе ви се зголеми сметката за струја – што дома најмногу ви троши

Анита Петровска Рајковиќ
Од 1 јули освен нова цена на струјата, ќе има и нов начин на тарифирање. Дали е тоа уште една финта да ни ги зголемат