Нема исчезнато бебе од клиника – пријавата е лажна, жената е приведена

Од:

Лажна е пријавата за наводно исчезнато дете од Клинички центар, информираат од МВР.

Во текот на вчерашниот ден информација дека исчезнало бебе од клиничкиот центар ја разбранува јавноста. Неколку институции се мобилизираа и ја проверуваа информацијата. Но по сите проверки и во клиничкиот центар но и од страна на МВР е заклучено дека се работи за лажна пријава и пријавителката е лишена од слобода.

„ Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека во координација со ОЈО Скопје го расчисти случајот со наводно исчезнато дете на Клинички центар и утврдено е дека станува збор за лажна пријава од страна на Л.А..Веднаш по добиената пријава, од страна на Единицата за насилен криминал при СВР-Скопје, а во консултација со ОЈО Скопје преземени се соодветни мерки и активности. “, велат од МВР

Додаваат дека се направени и детални проверки во системот на Гинеколошко акушерска клиника Скопје за примени пациенти, и притоа констатирано е дека Л А. последен пат е хоспитализирана во 2019 година.

Исто така направени се проверки во системот на Детска клиника и притоа не е забележано новородено дете како што пријави Л.А..

Направени се проверки во ординацијата на матичниот лекар на Л.А. и притоа констатирано е дека таа била на преглед на 08.03.2023 година каде што од страна на докторот е констатирано дека Л.А. не е трудна.

Извршен е разговор со докторот и од прибраните докази е констатирано дека пријавата на Л.А. е лажна.

Во консултација со дежурен јавен обвинител Л.А. е лишена од слобода и задржана во полициска станица за понатамошно постапување.

Би можело да ве интересира

Кривична за полициски службеник кој се заканувал на маж од Македонска Каменица

Горан Наумовски

Нема продолжување на рокот на пасошите, граѓаните ќе мора да се туркаат во МВР

Орце Костов

Вооружен грабеж на банка во Илинден, одземена е голема сума на пари

Александар Тодески

Пожар во затворот во Битола, повреден еден осуденик

Му „пукнал филмот“ додека чекал за пасош – жител на Табановце нападнал вработен во пасошко во Куманово

Анита Петровска Рајковиќ

МВР: Скопјани електронски можат да проверат дали им е изработен пасошот