vino

Економија

Тиквешките лозари протестираа поради неплатено грозје од пред неколку години

А1он
Тиквешките лозари денеска протестираа поради неплатено грозје од пред неколку години. Од градскиот плоштад во Кавадарци, тие ги кажаа своите барања, да им се исплати
Економија

Околу милион и 400 илјади евра должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години

А1он
Околу милион и 400 илјади евра им должат две винарии на лозарите за грозје од пред неколку години. Оваа информација ја потврдија од Државниот инспекторат
Економија

Македонски вина претставени во САД и Сингапур

А1он
Македонски вина минатата недела беа претставени на промоции во САД и Сингапур, а на почетокот на ноември ќе се промовираат во Данска. Претставувањето на вината
Магазин

Виното „Розе“ на „Стоби“ ги освои критичарите на „Вашингтон пост“

А1он
Виното „Розе“ од бербата 2017 на винаријата „Стоби“ се здоби со многу значајно признание од влијателниот американски весник „Вашингтон пост“, кој на своите читатели, непосредно
Економија

Македонските вина на промоција во Сингапур, се отвораат нови пазари за извоз

А1он
Со звуците на македонскиот кавал, под слоганот „Богатство од стариот свет“ денеска и во следните два дена, со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и
Култура

Древноримскиот празник на гроздоберот Виналија Рустика ќе се прославува во Скопје

А1он
Центарот за научни истражувања и промоција на културата „ХАЕМУС“ организира перформанс по повод древноримскиот празник на гроздоберот Виналиja Рустика кој ќе се одржи на први