Токај Асу – најскапото вино на светот

Од:

Унгарскиот производител на вина Ројал Токај, во Токајската Област, е најпознат по своите десертни вина. Едно шише кај нив чини 40.000 долари, а целта е оживување на традицијата – тоа да биде консумирано од кралевите и енолозите.

Во оваа вулканска област во североисточна Унгарија виното Токај Асу се прави со помош на посебна мувла и габички, што служат за концентрација на шеќер. Виното е познато токму по богатиот вкус и комплексноста.

Францускиот крал Луј Четиринаесетти го опишал ова вино како „вино на кралевите и кралот на вината”.

Вредноста на виното само се зголемува со неговата старост.

Би можело да ве интересира

Бектеши, Матиќ и Кумбаро договорија развој на Вински патишта во Отворен Балкан

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

„Slow Wine салон 2021“ денеска и утре во Битола

Ана Ололовска

Македонија на српскиот пазар се перципира како една од земјите каде се произведува најдобро вино, покажува истражувањето на АСИПИ

А1он

Хоџа: Се додаваат по два денари од винарските визби за достигнување на договорените цени

А1он