vina

Македонија

Осуммина обвинети пред судот признаа дека копале на диво на археолошки локации

Орце Костов
На првото одржано рочиште за предметот под кодно име „Багер“ осуммина обвинети кои извршувале недозволено истражување и ископување на движни добра под привремена заштита, односно
Економија

Македонски штанд со вина и млечни производи на „Продекспо 2020“ во Москва

А1он
Македонски вина и млечни производи се изложени на националниот штанд со кој земјава се претставува на Меѓународниот саем за храна, пијалоци и суровини за прехрамбената
Економија

Во Охрид вторпат се одржува обука за сомелиери

А1он
Во организација на Македонската асоцијација на сомелиери – МАСОМ викендов во Охрид се одржува втората од предвидените неколку професионални сомелиерски обуки. Обуката почнува денеска со
Економија

Македонските вина се промовираат на пазарите во Данска

А1он
Македонските вина се промовираат на пазарите во Данска со посебен акцент на сортата „вранец“ како најголем репрезент на македонската винарска индустрија. Промотивните настани се одржуваа
Економија

„Волстрит журнал“ и „Вашингтон пост“ ги препорачаа македонските вина

А1он
Американскиот весник „Волстрит журнал“ го рангираше виното „Жилавка“ на македонската винарија „Стоби“ меѓу топ пет пролетни вина во светот. Винскиот критичар на „Волстрит журнал“, Вил
Економија

Презентација на италијанската технологија за производство на вина

А1он
Презентација на италијанската технологија за производство на вино, посветена на најновите практики, опрема и технологија за винификација, ќе се одржи денеска во Скопје во организација
Економија

Први вински советници во Македонија

А1он
Во Македонија се промовирани првите вински советници кои по спроведената обука добија сертификати за стекнатите знаења и вештини за винскиот сектор. Обуката беше спроведена од