Активисти бараат промена на името на виното Цвајгелт

Од:

Австриски активисти бараат промена на името на познатото австриско црно вино, кое е наречено по човекот што го создал Фридрих Цвајгелт (Friedrich Zweigelt), кој бил „страстен нацист“.

Виното Цвајгелт било создадено со вкрстување на виновите лози Санкт Лорен и Блауфренкиш, што во 1922 година му успеало на Фридрих Цвајгелт. Тој својата креација ја нарекол „Ротбургер“, а после неговата смрт виното било наречено по него.

Иницијативата „Институт без одредени особини“ ги критикуваше австриските винари затоа што, како ниту една друга стопанска гранка, молчат за нацистичкото минато.

– Молчат иако Цвајгелт бил „страсен нацист“, кој од април 1933 година бил член на тогаш забранетиот НСДАП, истакнаа претставници на иницијативата.

Активистите истакнаа дека Цвајгелт велел оти „лошиот сон е избркан со бучното чекорење на гермнаките војници“, и оти членови на локалниот отпор му префрлувале на Цвајгелт дека можел да спречи предавање на еден ученик на Гестапо, и дека лично профитирал од доаѓањето на нацистите.

Од 1938 година до ослободувањето на Австрија тој бил директор на образовна установа за вино и градинарство во Клостернојбург.

По завршувањето на војната го изгубил тоа работно место и бил ставен во затвор поради ширење омраза, но по само шест месеци бил ослободен.

Активистите бараат расветлување на минатото на Цвајгелт и информирање за нацистичката позадина, како и промена на името на овој вид вино.

Би можело да ве интересира

Соборен светскиот рекорд во пливање во океан

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Русија: Со осветена вода против алкохолизмот

Ана Ололовска

Уапсен осумдесетгодишен „празничен крадец“ во САД

Ана Ололовска

Тело исчезнато пред 22 години, најдено благодарение на „Гугл-мапс“

Ана Ололовска

Уапсен 66-годишен маж за кражбата на позлатената WC школка од замокот „Бленам“

Ана Ололовска

По свадбата им ги украле сите подароци и БМВ-то на младоженецот

Ана Ололовска