Николовски: Македонското вино е нашиот најдобар промотор

Од:

Македонското вино е нешто со што се гордееме. Најдобриот промотор, најгласниот и најдиректниот маркетинг на нашата земја. Јасно и силно го рефлектира успехот на нашата стратегија, а тоа е пресликано и денес на Винскиот саем, напиша министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски на својот фејсбук профил.

Николовски е дел од македонската владина делегација која учествува на меѓународен саем за храна, вино и туризам „Винска визија на Отворен Балкан“ што се одржува во Белград.

Оваа година, истакнува Николовски, земјава се претставува со двојно повеќе изложувачи, вкупно 74 македонски винарии и дестилерии кои го промовираат својот потенцијал.

-Позитивни зборови за нашето вино добивме и од амбасадорот на САД во Србија, Кристофер Хил. Заедно со чаша убаво македонско вино наздравивме за успешна промоција на нашето вино на вториот меѓународен Саем за храна, вино и туризам „Винска визија на Отворен Балкан“, напиша министерот.

Би можело да ве интересира

Во Белград со нож убиен српски репрезентативец

Горан Наумовски

За првпат ќе се утврдува производствена цена за килограм винско грозје, предлог-законот за вино помина во прво читање на Комисијата за европски прашања

Уште седум деца се примени на ВМА поради труење со алкохол

Горан Наумовски

12 деца од Белград пијани завршија во болница: Иследниците се сомневаат дека децата испиле шпиритус

МЗШВ: Владата ги усвои програмите за поддршка на малите производители на храна и малите производители на вино за 2024 година

Уапсени убијците на седумнаесетгодишно момче од Белград