severna makedonija

Македонија

(ВИДЕО) Мас: Нема подостојни за наградата „Евалд Фон Клајст“ од Ципрас и Заев

А1он
Наградата „Евалд Фон Клајст“ што Минхенската конференција за безбедност ја доделува како признание за особен придонес за мирот и стабилност во светот и за афирмација
Македонија

Данска на 1 март го почнува процесот за ратификација на пристапниот Протокол за членство на РСМ во НАТО

А1он
Данската Влада утре ќе го поднесе предлогот за ратификација на пристапниот Протокол за членство на Република Северна Македонија во НАТО до данското Собрание, и процесот
Македонија

Заев-Бајден: Република Северна Македонија има целосна поддршка за успешните евро-атлантски политики и во иднина

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во делот на својата агенда од учеството на Минхенската конференција за безбедност, денеска се сретна со
Економија

До крајот на годината Северна Македонија ќе отвори трговски претставништва во Германија, Турција и САД

А1он
До крајот на годината се очекува да бидат отворени канцелариите во Германија, Турција и САД кои се замислени како државни претстаништва за привлекување странски инвестиции,
Свет

Ишингер: Србија и Косово треба да слават успех како Република Северна Македонија и Грција

А1он
Што ги спречува Србија и Косово да постигнат договор како што тоа го направија Грција и Република Северна Македонија, праша денеска претседавачот со Минхенската конференција
Македонија

Обединетото Кралство го прифати терминот Република Северна Македонија

А1он
Владата на Обединетото Кралство во однос на Македонија ќе го користи терминот Република Северна Македонија, соопшти денеска секретарот за надворешни работи Џереми Хант. Во изјавата
Македонија

Членството во ЕУ и НАТО, но не како Северна Македонија, заедничко за сите кандидати на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
На конвенцијата за избор на претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ во Струга, на која учествуваат 523 делегати од партијата, попладнево свои говори пред присутните одржаа кандидатите:
Македонија

Шекеринска: Со влезот на земјава во НАТО разрешено едно од најважните безбедносни прашања во регионот

А1он
Само пред една година влезот на мојата земја во НАТО беше незамислив и за многумина дури и невозможен. Но, сепак се случи. Меѓународната заедница ја
Македонија

Лавров: Нема докази за руско мешање во внатрешните работи на Северна Македонија

А1он
Не се доставени никакви докази за мешање на Русија во прашањето „за промена на името на Македонија“, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј
Македонија

ВИДЕО: На конференцијата во Минхен, Заев и владината делегација остварија повеќе билатералните средби

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, во придружба на Заменичката на претседателот и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни