severna makedonija

Македонија

„Нешнл интерест“: Договор за име постигнат во ера на национализам

А1он
Она што на многумина може со право да им изгледа како мало прашање, одлуката за промена на името од „Македонија” во „Северна Македонија” вклучуваше дваесет
Регион

Константин Попов: Ја поздравуваме Северна Македонија

А1он
Ратификацијата на пристапниот Протокол на Северна Македонија во НАТО денеска го мина првиот чекор низ парламентарните филтри на бугарскиот Парламент, добивајќи поддршка од матичната Комисија
Македонија

Северна Македонија в понеделник на агендата на министрите за надворешни на ЕУ

А1он
Во наредните часови се очекува да пристигне формалното известување од Македонија до европските институции за употребата на новото име, министрите за надворешни работи в понеделник
Македонија

Во пасошите на граница почна да се става печат со новото име

А1он
Печат со новото име Република Северна Македонија почна да се става во пасошите при влез или излез од државата на граничните премини, согласно спроведувањето на
Регион

Грција и официјално почна да го користи терминот „македонски јазик“

А1он
Во оглас објавен во Службен весник, Министерството за цивилна заштита на Грција, бара лица со познавање на македонски јазик за вработување во грчката Националната агенција
Македонија

Северна Република Македонија и на Википедија

А1он
Новото име Република Северна Македонија почна да го користи и глобалната интернет енциклопедија Википедија. Во информациите за земјава на Википедија на англиски, на француски, на
Македонија

Се подготвуваат новите табли со Република Северна Македонија

А1он
Се подготвува менувањето на таблите со новото име на државата. Државните институции, граничните премини и дипломатско-конзуларните претставништва ќе имаат рок од седум дена по ратификацијата
Македонија

Со 81 глас пратениците го изгласаа името Северна Македонија

А1он
Уставните измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа поминаа и во третата финална фаза вечерва во Собранието на Република Македонија, откако претходно седницата три дена