bugarija parlament

Регион

Бугарското собрание утре ќе гласа за предлог владата на Николај Габровски

А1он
На редовна седница, утре, бугарското Народно собрание ќе гласа за предлог владата „Габровски“, објавено е на веб-страницата на парламентот. Како што јави дописникот на МИА
Регион

Неуспешен првиот обид за избор на претседател на новиот бугарски парламент

А1он
Првиот обид за избор на претседател на Националното собрание на Бугарија беше неуспешен. Ниту еден од четворицата кандидати не успеа да собере поддршка од потребните
Регион

Бугарскиот парламент ги ратификуваше протоколите за прием на Шведска и на Финска во НАТО

А1он
Бугарскиот парламент во две последователни читања го усвои предлог-законот за ратификација на протоколите на Северноатлантскиот договор за пристапување на Финска и Шведска, јави дописникот на
Регион

Пет протести пред бугарското Народно собрание за време на дебатата за гласање недоверба на владата на Петков

А1он
Денеска пред зградата на Народото Собрание во Софија ќе се одржат пет протести против бугарската Влада на премиер Кирил Петков, соопштија властите во земјата. Како
Регион

Партијата на Турците во Бугарија му откажа поддршка на Борисов за уставните измени

Бугарската партија Движење за правата и слободите – ДПС или попозната како партија на етничките Турци, нема да ја поддржи владеачката партија ГЕРБ за новите
Регион

Константин Попов: Ја поздравуваме Северна Македонија

А1он
Ратификацијата на пристапниот Протокол на Северна Македонија во НАТО денеска го мина првиот чекор низ парламентарните филтри на бугарскиот Парламент, добивајќи поддршка од матичната Комисија
Регион

Опозицијата во бугарскиот Парламент ќе поднесе тужби против политичарите одговорни за одлуките за осудување во Стразбур

А1он
Годишниот извештај на Министерството за правда за тужбите против Бугарија поднесени пред Европскиот суд во Стразбур е на дневен ред во бугарскиот Парламент. Според извештајот,