bosnjakovski

Македонија

Во Агенцијата за спроведување на Законот за јазиците ќе има вработувања, ако има реална потреба

А1он
Во Агенцијата која ќе биде задолжена за спроведување на Законот за јазиците ќе има вработувања, доколку има реална потреба за тоа. Првично, ќе се користат
Македонија

Се подготвуваат новите табли со Република Северна Македонија

А1он
Се подготвува менувањето на таблите со новото име на државата. Државните институции, граничните премини и дипломатско-конзуларните претставништва ќе имаат рок од седум дена по ратификацијата
Македонија

Бошњаковски: Алатката за отчетност на министрите ќе биде ажурирана

А1он
Алатката за отчетност на трошоците на функционерите ќе продолжи со ажурирање, велат од Владата, откако вчера објавивме дека оваа алатка работеше само три месеци, а
Македонија

Бошњаковски: Владата не се меша во судството, целта на амнестијата е помирување

А1он
Владата не се меша во судството, туку поддржува акти со кои ќе се дефинира помирувањето. Нема да има амнестија за организаторите и за сите кои
Македонија

Бошњаковски: Се преземаат конкретни мерки за намалување на аерозагадувањето

А1он
Владата првпат во историјата на Република Македонија како стратегиски приоритет го стави аерозагадувањето и борбата против аерозагадувањето. Во координација со сите општини во Скопје на
Македонија

(ВИДЕО) Бошњаковски: Со принципите на транспарентност и отчетност Владата воспоставува нови практики

А1он
Портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски денеска учествуваше на трибина на тема: „Стратегија за креирање на јавни политики“, организирана од Универзитетот ФОН, кој
Македонија

Бошњаковски: Посетата на Коѕијас чекор напред кон решение

А1он
Посетата на министерот за надворешни работи на Грција Никос Коѕијас на Македонија, која се очекува идната недела, е чекор напред во придвижување кон конечното решавање
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бошњаковски: Хипотетичко е прашањето дали Владата чувствува одговорност за заканите на Асани

А1он
За потпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, хипотетичко прашање е дали Владата чувствува одговорност за заканите што партискиот функционер на ДУИ, Бекир Асани, ги упати кон
Македонија

Бошњаковски: Институциите имаат должност да го расветлат случајот со упадот во Собранието од 27 април

А1он
Портпаролот на владата на Република Македонија изјави дека владата смета дека институциите имаат целосен кредибилитет и одговорност да ги расветлат случувањата од Собранието од 27