pomiruvanje

Свет

Францускиот спајдермен закачи знаме на помирувањето во Хонгконг

А1он
Искачувачот Ален Робер, познат по прекарот „француски спајдермен”, денеска се искачи на облакодер од 68 ката во Хонг Конг и постави знаме симбол на помирувањето
Свет

Могерини повика за помирување на Блискиот исток

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини повика денеска за помирување на Блискиот Исток по децении на несигурност, судири и војни.
Македонија

ФДМ: Законот за амнестија не е акт на помирување, туку замена за поддршка за уставните измени

А1он
За Форумот за демократска Македонија (ФДМ) Законот за амнестија што македонското Собрание го донесе неодамна во врска со случувањата од 27 април, не претставува акт
Македонија

Бошњаковски: Владата не се меша во судството, целта на амнестијата е помирување

А1он
Владата не се меша во судството, туку поддржува акти со кои ќе се дефинира помирувањето. Нема да има амнестија за организаторите и за сите кои
Видео Македонија

(ВИДЕО) Ременски: Нема амнестија за организаторите и лицата кои извршиле насилство на 27 април

А1он
Нема да бидат амнестирани лица кои биле организатори на настаните од 27 април. Тука спаѓаат лицата кои носеле оружје и фантомки, кои извршиле насилство и
Македонија

Телото за помирување ќе расправа за Предлог законот за амнестија

А1он
Интерпартиската парламентарна група за помирување, интеграција и реформи денеска ќе го одржи третиот соатанок на кој се очекува да биде разгледан Предлог законот за амнестија
Македонија

ЛДП најави дека нема да гласа за законот за амнестија

А1он
ЛДП нема да гласа за законот за амнестија. Како што беше кажано на седмото изборно собрание на Либералдемократите, овој владин коалиционен партнер нема да гласа
Македонија

Кој ќе биде амнестиран за „Крвавиот четврток“?

А1он
На собраниската седница во понеделник нема да се разгледува Законот за амнестија. Текстот е подготвен, но треба да биде разгледан и одобрен од партиските органи
Македонија

Заев очекува помирување и поддршка за уставните амандмани

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изрази уверување дека ќе добие целосна поддршка од пратениците за уставните амандамни и дека процесот ќе се заокружи околу средината на
Македонија

Продолжуваат консултациите за законот за помирување за „27 април“

А1он
Интерпартиската парламентарна група за помирување, реформи и интеграција во Собранието на Република Македонија, следниот состанок ќе го одржи најверојатно в среда, најавија членови на групата.