vikipedija

Магазин

Википедија – диносаурусот на некомерцијалниот интернет, одбележува 20-годишнина

А1он
Википедија, еден од последните „диносауруси“ на слободарското интернет-истражување и изразување, слави 20 години постоење, со неколку предизвици што мора да ги надмине. Седмата најпосетувана страница
Свет

Турскиот Уставен суд одлучи во корист на Википедија

А1он
Анкара, 26 декември 2019 (МИА) – Турскиот Уставен суд денеска донесе пресуда во корист на Википедија, оценувајќи ја двегодишната забрана на турската Влада за користење
Македонија

Македонско-бугарска интернет војна на „Википедија“ за Гоце, Даме и Сандански

Мери Јордановска
Вистинска интернет војна се одвива на македонската страница на Википедија каде што бугарски уредници најмалку еднаш во месецот го менуваат потеклото на Гоце Делчев, Даме 
Култура

Википедија на македонски јазик ја надмина бројката од 100.000 статии

А1он
Со статијата „Среден клеточен волумен“, Википедија на македонски јазик го надмина бројот од 100.000 статии, што претставува јубилеен успех на најголемата енциклопедија на македонски јазик.
Македонија

Северна Република Македонија и на Википедија

А1он
Новото име Република Северна Македонија почна да го користи и глобалната интернет енциклопедија Википедија. Во информациите за земјава на Википедија на англиски, на француски, на