Никос Папас во дводневна посета на Скопје

Од:

Министерот за дигитална политика, телекомуникации и информации на Грција, Никос Папас, во понеделник и вторник на 18 и 19 февруари ќе ја посети Северна Македонија за активности на соработка како со Северна Македонија, како што предвидува Договорот од Преспа, така и со земјите од Западен Балкан, соопштуваат од кабинетот на грчкиот министер, јави дописничката на МИА од Атина.

Папас ќе учествува на Самитот на Европската Комисија- Западен Балкан на тема дигиталната агенда на комисијата за регионот, a ќе оствари средба и со министерот Дамјан Манчевски.

-На средбата ќе се разговара за можните соработки во областа на дигиталната трансформација на јавниот сектор и на економијата и давање техничко знаење и искуство од Грција за соседна земја, соопштуваат од кабинетот на Папас.

Министерот за дигитална политика, телекомуникации и информации на Грција, Никос Папас во јули минатата година, во разговор со дописничката на МИА од Атина, рече дека по Договорот од Преспа почнува нова ера за двете земји, а по финализирањето на Договорот ќе може да се спроведат во пракса „многу добри и позитивни идеи за соработка на двете земји на ниво на нови технологии“.

-Поврзувањето и дигиталната политика се областите на активности што можат да ги одведат двете земји заедно кон следниот чекор кон иднината. Постојат огромни можности за заеднички развој и двете страни сме решени да ги искористиме, рече Папас за МИА, еден месец откако беше потпишан Договорот од Преспа.

Би можело да ве интересира

Кехаја: Договорот од Преспа предвидува дека името на државата е неотповикливо

Собранието гласаше возачките дозволи со ознаката „Република Македонија“ да важат до крајот на годината

Предраг Петровиќ

Грчкото МНР ги известува земјите низ светот дека непроменетите македонски пасоши стануваат неважечки

А1он

Да се укине гасот за државите кои забранија прелет на авионот на Лавров

Албанската опозиција: Поволната бизнис клима во Северна Македонија ги привлече албанските инвестиции

А1он

Сасоли: Одам во Албанија за да ја потврдам силната поддршка за започнување разговори за пристап со Албанија и Северна Македонија